V roku 2026 by mala na more vyplávať prvá nákladná loď na svete, ktorá takmer vôbec neznečisťuje planétu. Nórska chemická spoločnosť Yara International a jej partneri plánujú postaviť Yara Eyde poháňanú čistým amoniakom, čo znamená, že by mala vypúšťať o 95 percent menej oxidu uhličitého ako priemerná loď poháňaná fosílnymi palivami. Informuje o tom CNN.
„Nastal čas prestať hovoriť o dlhodobých plánoch a sľuboch, ako aj o tom, čo budeme robiť v rokoch 2040 a 2050, skutočne využiť technológie, ktoré sú dnes dostupné... a ukázať, že to funguje,“ povedal prezident a generálny riaditeľ nórskej firmy Svein Tore Holsether.
Podľa Medzinárodnej námornej organizácie vytvára lodná doprava takmer tri percentá celosvetových ročných emisií CO2 a iných skleníkových plynov.
Yara International, jeden z najväčších svetových výrobcov hnojív, spojil sily so svojou dcérskou spoločnosťou Yara Clean Ammonia a nórskou firmou North Sea Container Line, aby vytvorili „ekoloď“, ktorá bude prepravovať tovar medzi Nórskom a Nemeckom.
Spoločnosť Yara Clean Ammonia plánuje poskytnúť Yara Eyde zmes tzv. modrého a zeleného amoniaku. Pri výrobe modrého amoniaku sa emisie CO2 zachytávajú pri zdroji a ukladajú sa pod zem, zatiaľ čo zelený amoniak sa vyrába pomocou obnoviteľnej elektriny. Bionafta, ktorá bude potrebná na naštartovanie lodného motora predtým, ako sa prepne na spaľovanie čpavku, pokryje päť percent energetických potrieb plavidla, povedal hovorca Yara International pre CNN.
Výskumníci zistili, že biopalivá, z ktorých jedným príkladom je bionafta, nie sú vždy uhlíkovo neutrálne. Podľa riaditeľa lodnej dopravy v neziskovej organizácii Transport & Environment so sídlom v Bruseli Faiga Abbasova má zelený amoniak aj nevýhody. „Jeho spaľovanie na palube plavidla vytvára oxid dusný, ktorý je druhým najsilnejším skleníkovým plynom,“ uviedol pre CNN.
Hovorca Yara Clean Ammonia však povedal, že do lodného motora bude vložený katalyzátor, ktorý absorbuje emisie oxidu dusného, pričom poznamenal, že konštrukcia motora je stále v relatívne ranom štádiu.
Vláda sa lekárom vyhráža. Opozícia kritizuje schválenie návrhu o zdravotnej starostlivosti
Legislatíva definuje aj kritickú nedostupnosť zdravotnej starostlivosti, počas ktorej sú lekári povinní pracovať