Obchodné registre majiteľov firiem by podľa nemeckého ministra mali byť medzinárodne prepojené. Bolo by potom vraj možné nájsť všetky osoby, ktoré sa skrývajú za offshoreovými spoločnosťami, povedal W. Schäuble verejnoprávnej stanici ARD.
V rámci Európskej únie sa politici na takých registroch už dohodli. Stalo sa tak v rámci štvrtej smernice o praní špinavých peňazí, ktorú členské štáty musia uviesť do praxe do polovice budúceho roka, napísala agentúra Reuters.
W. Schäuble tiež poukázal na dohodu o automatickej výmene informácií v daňových otázkach, ku ktorej sa zatiaľ pripojilo približne 100 krajín. Dohoda má nadobudnúť účinnosť na budúci rok. Štáty, ktoré k nej zatiaľ nepristúpili, sú kvôli afére okolo takzvaných panamských dokumentov (Panama Papers) pod väčším tlakom, aby dohodu podpísali, myslí si nemecký minister.
Podľa vládneho dokumentu, ktorý získala agentúra Reuters, má Schäubleho plán desať bodov. Tvrdí sa v ňom, že Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) by mala vykonávať dohľad, kontrolovať, či štáty tieto informácie zdieľajú, a v prípade nedostatkov prísť s účinnými sankciami. Berlín v ňom tiež apeluje na Panamu a ďalšie štáty stojace mimo zmienenú dohodu o výmene daňových informácií, aby k nej pristúpili.
Kauza panamských dokumentov vypukla po tom, čo niekoľko popredných svetových médií pred viac ako týždňom zverejnilo okolo 11 miliónov dokumentov poradenskej firmy Mossack Fonseca sídliacej v Paname. Údajne z nich vyplýva, že firma pomáhala klientom čo najefektívnejšie sa vyhnúť plateniu daní či legalizovať zisky z nelegálnej činnosti. Právnická spoločnosť tvrdí, že médiá charakter jej činnosti prekrútili.