Miliardár Elon Musk sa už dnes považuje za jedného z najvplyvnejších, ale aj kontroverzných ľudí sveta. Jeho majetok, odhadovaný na takmer 250 miliárd dolárov, ho robí najbohatším človekom na planéte.

Podľa Informa Connect Academy by sa E. Musk mohol stať prvým bilionárom do roku 2027. Keďže hodnota jeho majetku rastie priemerným tempom 110 percent ročne, je „jasným favoritom“ na dosiahnutie tejto historickej méty, uvádza CNN.

E. Musk má aj konkurenciu. Raketový vzostup spoločnosti Nvidia, ktorej čipy spôsobili boom umelej inteligencie, by mohol urobiť z jej zakladateľa Jensena Huanga bilionára v roku 2028. Generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Nvidie, má čisté imanie 104 miliárd dolárov, uvádza Bloomberg. Rovnako indický miliardár Gautam Adani by mohol dosiahnuť biliónový majetok do roku 2028.

EBE 24 Bombaj - Predavač zeleniny sa zjednáva so zákazníkom na miestnom trhu v Bombaji v Indii v utorok 23. júla 2024. Indická ministerka financií Nirmala Sitharamanová v utorok predstavila prvý úplný ročný rozpočet novozvolenej vlády po celoštátnych voľbách. FOTO TASR/AP

A vegetable vendor talks with a customer at a local market in Mumbai, India, Tuesday, July 23, 2024. India’s finance minister Nirmala Sitharaman on Tuesday unveiled the first full annual budget of the newly elected governmen
Neprehliadnite

Z majiteľov luxusných domov v Indii sa stali milionári z chatrče

Či E. Musk túto métu dosiahne prvý, bude závisieť predovšetkým od budúcnosti jeho najväčšieho úspechu: spoločnosti Tesla, ktorá sa stala najhodnotnejšou automobilkou sveta s hodnotou približne 710 miliárd dolárov. Je to viac než hodnota Coca-Coly, Bank of America a Boeingu dohromady. Tesla je Muskovo najväčšie aktívum, pričom vlastní 13 percent spoločnosti, čo pri súčasných cenách predstavuje podiel v hodnote približne 93 miliárd dolárov.

Ak bude Tesla naďalej prosperovať, mohla by posunúť Muskovo imanie nad jeden bilión dolárov. Podľa analytika Dana Ivesa z Wedbush Securities má miliardár „potenciál dosiahnuť nové úrovne v nasledujúcich rokoch, keď sa Tesle podarí dosiahnuť ambície plne autonómnej jazdy, robotaxíkov a budúcnosť elektromobilov.“

Žiadny úspech nie je zaručený. Tesla čelí tvrdej konkurencii, najmä od lacnejších rivalov z Číny. V roku 2022 zaznamenala pokles predaja, čo spôsobilo pokles hodnoty akcií o dve tretiny. Spoločnosť tiež musela stiahnuť viacero vozidiel z trhu, problém robil aj chybný systém Autopilot.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Služba autonómneho riadenia Tesly smeruje do Európy a Číny