Produkcia pomarančov v hlavných pestovateľských regiónoch výrazne poklesla, čo spôsobilo, že ceny pomarančovej šťavy vzrástli o 77 percent. Kritickú situáciu je spôsobilo zlé počasie a choroby. Prevládajú obavy, že toto ovocie a produkty z neho budú pre mnohých spotrebiteľov nedostupné.
Približne 85 percent svetového trhu je rozdelených medzi producentov na americkej Floride a v brazílskom Sao Paule. Brazília, ktorá je najväčším exportérom na svete, vyváža 99 percent svojej produkcie, uvádza portál euronews.com. V dôsledku toho Spojené štáty a Brazília stanovili vysokú trhovú cenu tohto obľúbeného ovocia. Diery v produkcii výrazne okresali zásoby v Európe a zvýšili ceny pre spotrebiteľov. Trhový benchmark pre mrazený pomarančový koncentrát pri dovoze do európskeho prístavu Rotterdam vzrástol na takmer šesťtisíc eur za tonu.
Futures na pomarančovú šťavu obchodované na Intercontinental Exchange v New Yorku dosiahli v utorok 4,92 dolára za libru, čo je takmer dvojnásobok ceny pred rokom. „Toto je kríza,“ povedal podľa Financial Times prezident Medzinárodnej asociácie ovocných a zeleninových štiav (IFU) Kees Cools, „Nikdy sme nič podobné nezažili, dokonca ani počas veľkých mrazov a hurikánov.“
Tri po sebe nasledujúce zlé roky vyčerpali zásoby. Dlhodobým riešením nedostatku pomarančov by podľa K. Coolsa mohla byť výroba pomarančovej šťavy z mandarínok, ktorých stromy sú odolnejšie voči klimatickým zmenám. Jedinou dlhodobejšou možnosťou „bez toho, aby sme sa dotkli originality a imidžu produktu“ by mohlo byť „použitie rôznych druhov ovocia“, povedal prezident.
Priemysel už experimentuje. V Japonsku, ktoré bežne dováža 90 percent svojej pomarančovej šťavy, väčšinou z ovocia vypestovaného v Brazílii, sa už o niečo také pokúsili. Spoločnosť Seven & i Holdings, ktorá vlastní siete supermarketov 7-Eleven, sa obrátila na domácich producentov mandarínok a uviedla na trh šťavu vyrobenú z mandarínok a pomarančov.
IFU zvažovala začatie regulačného procesu, aby nápoj mohol obsahovať citrusové plody iné ako pomaranče, povedal Cools. To by si vyžadovalo legislatívnu zmenu, najprv v zbierke medzinárodne uznávaných štandardov Codex Alimentarius, ktorý ustanovili orgány OSN, a potom na národnej úrovni v jednotlivých krajinách.