Úplný odchod od fosílnych palív je nerealistický, povedal zvláštny čínsky vyslanec pre klimatické otázky Sie Čen-chua. Dodal, že tieto palivá, ktoré prispievajú k otepľovaniu klímy, musia aj naďalej zohrávať dôležitú úlohu pri zabezpečovaní globálnych energetických potrieb. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Je úplne nerealistické úplne prestať využívať energiu z fosílnych palív,“ vyhlásil Sie, ktorý bude Čínu zastupovať na tohtoročnom klimatickom samite COP28. Pre nestály charakter energie z obnoviteľných zdrojov a nevyzretosť kľúčových technológií, napríklad v oblasti skladovania energie, sa svet podľa neho musí ďalej spoliehať na fosílne palivá, aby si zabezpečil hospodársky rast.

Čína je podľa agentúry Reuters najväčším spotrebiteľom fosílnych palív na svete. Na klimatických rozhovoroch v Glasgowe v roku 2021 stál Peking za presadením úpravy konečnej dohody tak, aby namiesto o „postupnom ukončovaní„“ využívania fosílnych palív hovorila iba o jeho „postupnom znižovaní“.

V centre tohtoročných rokovaní na samite COP28 bude stáť správa OSN, podľa ktorej sa podarí obmedziť rast teplôt len vtedy, ak sa ešte v tomto desaťročí emisie znížia o ďalších 20 gigaton a ak planéta do roku 2050 dosiahne takzvanú uhlíkovú neutralitu. Klimatickí aktivisti dúfajú, že táto správa vytvorí politickú vôľu stanoviť jasné ciele pre koniec používania ropy a uhlia.

Ďalšie dôležité správy

WA 88 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová informuje médiá o záveroch prvého dňa summitu EÚ v Bruseli vo štvrtok 23. marca 2023. Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ schválili plán a zašlú Ukrajine milión kusov delostreleckej munície počas nasledujúcich 12 mesiacov, aby pomohli krajine čeliť ruskej invázii. FOTO TASR/AP 

European Commission President Ursula von der Leyen addresses a media conference during EU summit in Brussels, Thursday, March 23, 2023. Eur
Neprehliadnite

Človek nesie zodpovednosť za klímu: Von der Leyenová navrhuje globálny systém emisných kvót