Aktualizované 8. 10. 2010 o 16:25

Prvý vysoký úradník súčasnej stredopravej koalície zložil funkciu. Kreslo štátneho tajomníka ministerstva dopravy opúšťa Ivan Švejna (Most-Híd), ktorého bývalá firma Hayek Consulting získala po voľbách štátnu zákazku. Kritike za pridelenie kontraktu čelil aj ďalší spolumajiteľ firmy, súčasný štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren (SaS). Most-Híd a SaS svojich nominantov po zverejnení spornej zákazky obhajovali, premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) to pred časom označila za konflikt záujmov.

Spoločnosť Hayek Consulting, v ktorej Chren so Švejnom pôsobili pred nástupom na ministerstvá, podpísala po voľbách kontrakt za 8100 eur s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania. Agentúra spadá pod ministerstvo hospodárstva na čele s nominantom SaS Jurajom Miškovom. Hayek Consulting neskôr spornú zmluvu vypovedala. Švejna s Chrenom sa podielov vo firme po nástupe do funkcií vzdali.

"Dlho som zvažoval toto rozhodnutie, ale som zvážil a na vlastnú žiadosť odstupujem z funkcie štátneho tajomníka," povedal dnes novinárom Švejna. Poznamenal, že svojím rozhodnutím chce chrániť Nadáciu F. A. Hayeka i stranu Most-Híd. "Je mi veľmi ľúto, že nadácia je rukojemníkom istých síl v týchto pseudokauzách," tvrdil. O aké sily ide, nepovedal. Zároveň poznamenal, že "táto živená kauza neprospieva ani strane Most-Híd".

Švejna sa po odchode z ministerstva presunie do parlamentu, podľa podpredsedu Národnej rady a šéfa Mosta-Híd Bélu Bugára by mal pôsobiť v parlamentnom finančnom výbore. "Naďalej s ním rátame, samozrejme, aj v strane," zdôraznil. Švejnovo rozhodnutie označil za precedens. Náhradník zatiaľ nie je známy, rozhodnúť vraj musia stranícke orgány.

Rozhodnutie vzdať sa funkcie Švejna oznámil svojmu nadriadenému, ministrovi dopravy Jánovi Figeľovi (KDH). Minister by mal podľa Bugára predložiť návrh na stiahnutie Švejnu z funkcie na najbližšie rokovanie vlády. O rezignácii štátneho tajomníka informovali aj premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS) a predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS), ani s jedným politikom však odstúpenie nekonzultovali. Radičová oznámila, že Švejnovo odvolanie bude akceptovať.

Sloboda a Solidarita trvá na svojom stanovisku a na odchod Chrena z funkcie nevidí dôvod. "Pokiaľ ide o postoj SaS k nášmu štátnemu tajomníkovi, ostávame na pôvodných pozíciách. Martin Chren dôsledne vysvetlil celé pozadie udalostí a my nevidíme dôvod na jeho odstúpenie," reagovala Táňa Tóthová, osobná tajomníčka predsedu Národnej rady a šéfa SaS Richarda Sulíka.

Politológ Michal Horský nepovažuje Švejnovu rezignáciu za prejav vyššej politickej kultúry. "Akékoľvek hodnotenia v tomto smere by boli nadsadené," tvrdil. Upozornil, že aj po odchode Švejnu zostáva otázka previazanosti politických strán navzájom či s podnikateľskou sférou nezodpovedaná. "Hoci nám raz vládnu ružoví a inokedy modrí, fakticky na Slovensku, podobne ako v iných postkomunistických krajinách, nevieme, kto vlastne v krajine vládne," dodal.

Hayek Consulting získala štátne zákazky aj za bývalej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Spory medzi stranami nového vládneho kvarteta však vyvolal najmä podpis zmluvy po voľbách; médiá dokonca špekulovali, že druhá najsilnejšia strana koalície SaS zvažovala odchod z vlády v prípade odvolania jej nominantov. Kontrakty Hayek Consulting so štátom by mal preveriť Najvyšší kontrolný úrad.

Foto na titulke - SITA / Nina Bednáriková