Energetická kríza v Európe prevrátila minulý rok obchodovanie s elektrinou hore nohami. Švédsko sa tak po rozsiahlych výpadkoch jadrových elektrární vo Francúzsku stalo najväčším vývozcom prúdu v regióne, píše agentúra Bloomberg.
Tento škandinávsky štát v roku 2022 vyviezol do iných krajín 33 terawatthodín elektriny, čím sa po prvý raz dostal na vrchol vývozného rebríčka. Podľa spoločnosti Rystad Energy to vyplynulo z údajov firmy Entso-E.
Pre problémy s opravou starnúcich jadrových reaktorov sa Francúzsko v roku 2022 stalo druhým najväčším dovozcom elektriny. V porovnaní s rokom 2021, keď bola krajina najväčším vývozcom, ide teda o významný zvrat.
Po prvý raz sa z vývozcu na dovozcu zmenili aj Spojené kráľovstvo, Španielsko a Holandsko.
„Rok 2022 bol budíčkom pre mnoho krajín,“ zhodnotil analytik Fabian Ronningen z Rystadu. Výkyvy na trhoch s elektrinou pritiahli pozornosť na bezpečnosť infraštruktúry a poukázali na dôležitosť prepájacích sietí v EÚ.
„Tak ako pri všetkých infraštruktúrach veľkého rozsahu sú zdrojom rizika, pokiaľ ide o fyzické poškodenie či kybernetické útoky,“ vysvetľuje Lisa Fischerová z think-tanku E3G. Dodáva, že čím viac bude únijná sieť prepojená, tým viac možností zmierňovania rizika bude mať blok k dispozícii.
EÚ chce, aby bolo 27 členských krajín do roka 2030 schopných poslať 15 percent nimi vyrobenej elektriny do susedných krajín. „Zhruba polovica členských štátov EÚ je na ceste k tomu, aby tento cieľ dosiahla,“ uzatvára Fischerová.