Vo Švédsku pri stavbe veterných elektrární ďalej experimentujú s novým materiálom a stožiare pre uchytenie rotorov s turbínami vyrábajú z dreva.

Firma Modvion nedávno dokončila blízko Göteborgu doteraz najvyšší drevený stožiar, ktorého sklolaminátové lopatky siahajú do výšky 150 metrov. Podľa jej majiteľov technológia umožňuje stavať ešte vyššie stožiare, a lepšie tak využiť energiu z vetra, ktorý vo väčších výškach vanie silnejšie, napísal server BBC.

Štandardným materiálom pre stavbu stĺpov pre veterné turbíny je oceľ, ak by ale stožiare mali byť vyššie, bol by to problém najmä vzhľadom na logistiku. Stožiare sa totiž stavajú z obrovských dielov, ktoré je potrebné na miesto nejako dostať, a to nie je kvôli rozmerom tunelov, ciest a mostov už teraz nijako jednoduché. Keby mali byť diely ešte rozmernejšie, bolo by to prakticky nemožné.

Technológia stavby z prefabrikovaných drevených dielov je jednoduchšia najmä v tom, že možno stavať z menších častí, ktoré sa ľahko prevážajú. Diely sa vyrábajú až zo 144 vrstiev dyhovaného dreva, dosky sú potom extrémne odolné, ale aj flexibilné.

„Keďže drevo je ľahšie (ako oceľ), je možné stavať vyššie turbíny s použitím menšieho množstva materiálu,“ tvrdí David Olivegren, jeden so spoluzakladateľov firmy Modvion.

Medzi investormi vo firme Modvion je aj jeden z najväčších výrobcov veterných turbín na svete, dánska spoločnosť Vestas.

Ďalšie dôležité správy

Na ilustracnej snimke cervena obloha nad bratislavskou mestskou castou Petrzalka. Taketo sfarbenie oblohy casto naznacuje prichadzajuce veterne pocasie.
Neprehliadnite

Slovensko môže efektívnejšie využiť veternú energiu. Tá zníži jeho závislosť od ruského plynu