Ak bude zatykač vydaný, pôjde o prvý krok v procese extradície J. Assangea z Británie, kde si odpykáva 50-týždňový trest za porušenie podmienok prepustenia na kauciu. Vyšetrovanie obvinenia, ktoré po prvý raz padlo v roku 2010, Švédsko obnovilo 13. mája, pripomína tlačová agentúra Reuters.

Prokurátorka Eva-Marie Perssonová uviedla, že ak sa švédsky súd rozhodne J. Assangea zatknúť „na základe obvinenia z predpokladaného znásilnenia, vydá (naňho) európsky zatykač“, informuje tlačová agentúra AP.

J. Assange, ktorého v apríli vysťahovali z ekvádorského veľvyslanectva, kde sa ukrýval od roku 2012, zatkla britská polícia 11. apríla. Tento austrálsky whistleblower tiež čelí vydaniu do Spojených štátov pre údajnú konšpiráciu v súvislosti s vniknutím do počítača amerického ministerstva obrany.

E. Perssonová dodala, že britské úrady rozhodnú akýkoľvek konflikt medzi európskym zatykačom a americkou žiadosťou o extradíciu J. Assangea.

Skonfiškujú počítače a ďalšie osobné veci

Ekvádor odovzdá Spojeným štátom dokumenty a počítačový hardvér, ktorý zanechal J. Assange na veľvyslanectve tejto juhoamerickej krajiny v Londýne. Ekvádorská prokuratúra udelila britskej polícii povolenie na prehliadku izby, ktorú J. Assange obýval sedem rokov, a skonfiškovanie jeho osobných vecí vrátane počítačov, mobilných telefónov, pamäťových kariet a iných elektronických zariadení.

Predmety budú zaslané do Spojených štátov v rámci reakcie Ekvádoru na žiadosť amerického rezortu spravodlivosti o spoluprácu pri vyšetrovaní J. Assangea.

„Je to absolútne porušenie práva na obranu, pretože odovzdajú Spojeným štátom celú jeho komunikáciu s právnikmi, ktorá je dôverná,“ povedal pre tlačovú agentúru AFP v Madride jeden z Assangeových právnikov.