Frank zaznamenal v polovici januára prudké posilnenie voči euru, no i ďalším menám po tom, čo Švajčiarska centrálna banka 15. januára nečakane zrušila udržiavanie kurzu eura voči franku na úrovni 1,2. Hornú hranicu kurzu udržiavala tri roky.

Bezprostredne po zrušení stropu frank prudko posilnil a akcie švajčiarskych podnikov na burzách sa prepadli. Výsledkom sú celosvetovo stámiliónové straty pre banky poskytujúce investičné služby a ich klientov, ktoré neobišli ani Slovensko. Naopak, posilnili boháči, ktorí mali časť alebo všetky úspory uložené vo švajčiarskych frankoch.

VIP klienti

V oboch prípadoch sa škody i zisky v slovenských končinách týkajú hlavne majetnejších klientov bánk. Počet tých s výraznejšími stratami nie je pritom vysoký, môžu sa zmestiť do dvoch desiatok, pretože väčšina bánk po zlých skúsenostiach so špekulatívnymi obchodmi naviazanými na vývoj kurzov vybraných mien, tieto operácie neponúka ani top klientele. No objemom straty niektorých dotknutých podľa informácií TRENDU siahajú i k miliónom eur.

Napriek faktu, že kurz franku bol až do začiatku tohto roka rozhodnutím tamojších centrálnych bankárov naviazaný pevne na euro, špekulatívne obchody ho neobchádzali, i keď na ich výmenný kurz sa obchodovalo menej ako na iné meny, práve pre minimálne pohyby.

No na kurz EUR/CHF sa uzatvárali rôzne menové forwardy či opcie, napríklad s výplatou mesačného výnosu, kde jedna strana špekulovala na to, že kurz ostane zachovaný a inkasovala síce malý, no akoby istý a pravidelný výnos. Čo sa aj do januára dlhodobo dialo. Protistrana naopak špekulovala na zmenu kurzu, čo by v prípade prudkého posilnenia franku pre ňu prinieslo vysoký výnos, rovnaký ako by bola strata pre prvú stranu.

Pri špekulatívnych obchodoch sa navyše často využívajú takzvané páky, ktoré umožňujú klientovi pri nižšom reálnom vklade, ktorý do špekulatívneho obchodu vloží, v skutočnosti investovať násobne vyššiu sumu. Jeho potenciálny zisk, no i strata sa potom znásobuje.

Investor i jeho banka či broker sú spokojní v čase, keď sa zarába, no problém príde so stratou. Napríklad pri využití páky jedna k piatim, keď reálny vklad bol napríklad 200-tisíc eur, no obchodovalo sa s miliónom, reálna strata pri dokončení obchodu pre investora je 200-tisíc eur pri oslabení kurzu eura o 20 percent. Teda celý jeho reálny vklad.

Stratené peniaze

Niektorí klienti však takéto obchody realizovali cez svoje eseročky, ktoré mali základné imanie napríklad 100-tisíc eur. Miesto náhrady ďalších 100-tisíc eur, ktoré by po vyrovnaní obchodu mali banke ako sprostredkovateľovi doplatiť, môžu zvažovať, že svoju eseročku nechajú skrachovať. Stratu by potom znášala banka, čomu sa ale zrejme bude brániť súdnymi spormi.

Poškodení klienti sa tiež môžu snažiť časť straty preniesť na banku vlastnou žalobou, napríklad za zanedbanie odbornej starostlivosti, keď neskoro uzatvorila ich pozície, čím prehĺbila ich stratu. Kurz eura voči franku sa 15. januára prepadával nekontrolovateľne, uzatvoriť pozície pri dohodnutých stratách bolo často nemožné.

V každom prípade podobné špekulatívne obchody aj pre top klientov na Slovensku už doteraz robilo len zopár bánk. Výraznejší dopad na klientov pre TREND oficiálne nepripustila žiadna.

„Aktuálna situácia sa týka niekoľkých obchodov s finančnými nástrojmi. S klientmi sme v kontakte a situáciu analyzujeme. Budeme postupovať v súlade so zmluvnými podmienkami,“ uviedla v stanovisko banková jednotka - Slovenská sporiteľňa.

Trhová trojka Tatra banka potvrdila „veľmi nízku expozíciu svojich klientov voči švajčiarskemu franku“, VÚB banka a ČSOB avizovali minimálne dopady na klientov. Podľa UniCredit Bank pohyb franku jej klientov „výrazne nezasiahol“, menový forward a menová opcia patrili v rámci bonitnejšej klientely k štandardným produktom.

Výlučne na privátnu klientelu orientovaná J&T Banka vlastný produkt, ktorého vývoj by bol ovplyvnený kurzom švajčiarskeho franku, neponúkala, časť jej klientov si ale polepšila, keďže malú časť portfólia drží vo frankoch, najmä na termínovaných vkladoch.

Ďalšia časť zas investovala priamo do akcií švajčiarskych firiem ako Nestlé, Roche či Novartis, ktorých hodnota po posilnení franku síce klesla, no prevýši to výhodnejší kurzový zisk.

Švajčiarsky frank môže ísť na súdy, stratili aj slovenskí boháči

Švajčiarska národná banka Zdroj: SITA/AP

Stovky miliónov

Dánska maklérska banka Saxo Bank, ktorá poskytuje služby aj na Slovenku, v stanovisku k odhadom celkových dopadov za celú skupinu ráta s číslom do 107 miliónov dolárov (95,2 miliónov €) s tým, že časť klientov jej nebude schopná doplatiť chýbajúci kolaterál na účtoch po stratách, ktoré im vyplynuli z posilnenia franku.

Jednu z najväčších škôd si ale pripíše zrejme bankový gigant Citigroup, ktorý je celosvetovým lídrom v menových díloch. Stratu v súvislosti s krokom Švajčiarskej centrálnej banky vyčíslila na 150 miliónov dolárov. Ďalších približne 250 miliónov vyjde rozhodnutie švajčiarskych centrálnych bankárov Deutsche Bank a britskú Barclays.