Rozhoduje sa o návrhu zákona, ktorý vytyčuje energetickú stratégiu do roku 2050. Vláda chce presadiť ústup od jadrovej energetiky a namiesto nej ďalej zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov energie. Pritom už teraz vo Švajčiarsku pochádza 60 percent elektriny z obnoviteľných zdrojov, najmä z vodných elektrární.

Nový právny predpis výslovne zakazuje len stavbu nových jadrových elektrární. Päť týchto energetických zariadení, ktoré sú v súčasnosti v prevádzke, bude elektrickú energiu dodávať ďalej, a to pokiaľ budú bezpečné.

Nový energetický zákon tiež sprísni normy pre emisie oxidu uhličitého pri autách. Do platnosti má vstúpiť od začiatku budúceho roka.

Kritici zákona varovali, že novinky vyjdú jednu domácnosť na 3 200 švajčiarskych frankov (2934 eur) ročne navyše a že sa zvýši závislosť krajiny od dovozu elektriny. Ministerka pre energetiku Doris Leuthardová však takéto odhady odmietla ako prehnané s tým, že nové opatrenia budú stáť každú domácnosť 40 švajčiarskych frankov (37 eur) ročne, napísala agentúra Reuters.

Podľa prieskumu verejnej mienky uskutočneným pred referendom majú miernu prevahu stúpenci vládou navrhovanej energetickej politiky. Tá okrem iného zahŕňa aj zníženie závislosti krajiny na dovoze fosílnych palív.

Aktualizované:

Výsledky sú známe

Voliči vo Švajčiarsku sa v nedeľňajšom referende jasne vyslovili proti stavbe ďalších jadrových elektrární. Podľa konečných výsledkov, o ktorých informovala rozhlasová a televízna stanica RSF, príslušný vládny návrh zákona o novej energetickej stratégii do roku 2050 podporilo 58,2 percenta hlasujúcich.

Z údajov zverejnených stanicou RSF vyplýva, že sa referenda zúčastnilo menej ako 50 percent oprávnených voličov. Podľa médií malo možnosť hlasovať 5,3 milióna ľudí a RSF v nedeľu uviedla, že zákon podporilo 1 321 900 hlasujúcich, proti hlasovalo 949 2000 voličov. Nie je zrejmé, či boli niektoré hlasy neplatné, a pokiaľ áno, koľko.