Prvý aprílový týždeň uvalili Spojené štáty na Švajčiarsko 32-percentné recipročné clo. Sadzba miestnu vládu v Berne šokovala, keďže bola skoro taká vysoká ako v prípade hlavného obchodného rivala Washingtonu. Tým je Čína, ktorú USA zaťažili novým 34-percentným clom. Švajčiarsko dokonca obišlo ešte horšie než jeho susedia z EÚ. Ani zvyšok Európy vrátane Nórska a Spojeného kráľovstva na tom nie je s desiatimi percentami tak zle.
Švajčiarski politickí lídri si takýto vývoj situácie nepredstavovali. S Washingtonom totiž podľa Le Monde dlhodobo udržiavali veľmi úzke diplomatické a ekonomické spojenie. Zdá sa, že Bernu na ňom záležalo oveľa viac ako na komplikovaných vzťahoch so samotnou EÚ. V roku 2021 sa Švajčiarsko napríklad namiesto francúzskych lietadiel Rafale rozhodlo na „priateľský popud“ vtedajšieho šéfa Bieleho domu Joea Bidena kúpiť americké stíhačky F-35.
Bern bol navyše dlho presvedčený, že je prakticky nedotknuteľný. Švajčiarsko je totiž šiestym najväčším zahraničným investorom v USA. Švajčiarske firmy tu vytvorili takmer pol milióna pracovných miest a sú kľúčovými partnermi v oblasti výskumu a vývoja. Spojené štáty sú zas pre Švajčiarsko hlavným vývozným trhom. Švajčiarske exportné giganty ich dlho vnímali ako akési obchodné Eldorádo. Výhodou Ameriky bola podľa nich najmä jej predvídateľnosť. O to väčší šok v nich ale americký prezident Donald Trump svojimi novými recipročnými clami vyvolal.
Bern až do poslednej chvíle veril, že sa blížiacej búrke vyhne. Opakovane pritom zdôrazňoval, že americké priemyselné výrobky na švajčiarskom území už roky nepodliehajú clám. Napriek tomu Washington začiatkom marca zaradil Švajčiarsko na zoznam krajín s „neférovými obchodnými praktikami“.
Po oznámení recipročných ciel Bern okamžite zavrhol možnosť zavedenia akýchkoľvek odvetných opatrení. Obchodná vojna medzi oboma krajinami teda zatiaľ nehrozí. „Sme sklamaní, ale eskalácia nie je v záujme Švajčiarska,“ uviedla švajčiarska ministerka financií Karin Keller-Sutter.
Ďalšie dôležité správy
