„Dublinská dohoda by sa mala opäť dodržiavať, čo znamená, že žiadatelia o azyl budú presunutí tam, kde podali žiadosť o azyl,“ napísal Neue Zürcher Zeitung. Vo Švajčiarsku si väčšina z nich žiadosť nepodala pravdepodobne preto, že v tejto krajine majú „slabú šancu“ získať azyl, dodáva denník.

Švajčiarsko je podľa denníka v oblasti „domácich úloh“ ďalej než Nemecko. Osoby, ktoré nemajú nárok na ochranu, sú odmietnuté a poslané naspäť. Robí sa to rýchlo, aby sa nepreťažoval azylový systém.

Na azyl vo Švajčiarsku má právo len nízke percento z osôb, ktoré prichádzajú z Nemecka. Úrady však majú problém so spracúvaním žiadostí, pretože žiadateľov je veľa a musia na výsledok čakať aj niekoľko mesiacov či rokov.

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová a švajčiarska ministerka spravodlivosti Karin Kellerová-Sutterová sa v utorok dohodli na posilnení policajných kontrol na spoločných hraniciach. Spoločné hliadky budú aj vo vlakoch medzi Švajčiarskom a Nemeckom. Okrem toho sa zosilní boj proti prevádzačom.

„Otázky migrácie sa neriešia v rámci jedného štátu, ale na celoeurópskej úrovni,“ povedala Faeserová na spoločnej tlačovej konferencii. „Na urýchlenie vyhostenia osôb bez nároku na azyl je dôležitá úzka spolupráca,“ doplnila Kellerová-Sutterová. Cieľom je zabrániť, aby osoby, ktoré nepotrebujú ochranu, nezaťažovali švajčiarsky azylový systém.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Britská vláda chce razantnejšie zasiahnuť proti migrácii, Albánci azyl nezískajú