Švajčiarsko a Lichtenštajnsko zrušili obmedzenie dovozu potravín z desiatich japonských prefektúr zavedená po havárii v jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011. S odvolaním sa na oznámenie japonskej vlády to uviedla agentúra Kjódó. Podobný krok na začiatku tohto mesiaca urobila Európska únia.

Zrušenie testovania rádionuklidov

Krajiny nebudú opätovne vyžadovať testy na radiáciu niektorých poľnohospodárskych a rybích výrobkov z uvedených prefektúr vrátane výrobkov z Fukušimy. Po zrušení opatrení z ďalších dvoch krajín tak dovoz potravín z Japonska naďalej obmedzuje sedem krajín, vrátane Číny a Južnej Kórey. Obmedzenie pôvodne zaviedlo 55 krajín.

Zrušenie požiadaviek na testovanie rádionuklidov a poskytovanie osvedčení o bezpečnosti niektorých výrobkov by malo zmierniť administratívnu záťaž pre vývozcov a exportérov z Fukušimy a ďalších deviatich prefektúr. Patria medzi ne Mijagi, Jamagata, Ibaraki, Gunma, Niigata, Jamanaši, Nagano, Iwate a Šizuoka.

Krajiny EÚ a Nórsko s Islandom zrušili podobné obmedzenia dovozu 3. augusta. Teraz, keď sa pripojilo aj Lichtenštajnsko so Švajčiarskom, zrušili obmedzenia všetci členovia Európskeho združenia voľného obchodu (EZVO).

Podpora vývozu

Japonské ministerstvo pôdohospodárstva, lesníctva a rybolovu teraz plánuje v Bruseli zriadiť nové pracovisko na podporu vývozu, ktoré bude poskytovať informácie producentom. V septembri chce ministerstvo usporiadať akciu na podporu japonských potravín, vrátane potravín z Fukušimy.

Spojené štáty, Izrael a Singapur zrušili všetky obmedzenia dovozu japonských potravín kvôli Fukušime v roku 2021. Británia a Indonézia sa pripojili v roku 2022.

Čína, ktorá sa stavia proti plánom Tokia vypustiť upravenú rádioaktívnu vodu z fukušimskej elektrárne koncom augusta, posilnila požiadavky na radiačné testy u morských plodov dovážaných z Japonska.

Jadrovú elektráreň Fukušima na severovýchode Japonska zničilo v marci 2011 silné zemetrasenie a následná vlna cunami. Zo zariadenia uniklo väčšie množstvo rádioaktivity, čo z havárie elektrárne urobilo najväčšiu jadrovú katastrofu od apríla 1986, keď explodovala elektráreň v ukrajinskom Černobyle.

Ďalšie dôležité správy

Oranžové plaváky, ktoré majú zabrániť šíreniu kontaminovanej vody z elektrárne Fukušima do morskej zátoky.
Neprehliadnite

Rádioaktívnu vodu z jadrovej elektrárne vo Fukušime zrejme začnú vypúšťať do oceánu