Švajčiarski vedci vyvinuli nový spôsob výroby čokolády, ktorá by mala byť zdravšia a šetrnejšia k životnému prostrediu. V novej receptúre sa využívajú popri kakaových bôboch ešte ďalšie časti kakaového plodu, ktoré slúžia tiež čiastočne ako sladidlo, informovala agentúra DPA.

„Náš proces využíva na výrobu čokolády ďalšie komponenty z kakaových plodov," uviedol vedecký tím okolo Kima Mishru zo spolkovej vysokej technickej školy v časopise Nature Food. Výsledný produkt má podobnú chuť ako zvyčajná čokoláda, no ponúka zároveň lepšie nutričné hodnoty, obsahuje viac vlákniny a menší podiel nasýtených mastných kyselín. Zároveň by tento spôsob výroby čokolády mohol výrazne znížiť potrebu pôdy na pestovanie kakaa „a s tým spojené otepľovanie povrchu krajiny v porovnaní s priemernou európskou produkciou horkej čokolády“, uvádza v článku.

Aj keď sú kakaové bôby - z ktorých sa čokoláda vyrába - len malou časťou plodu kakaovníka, je na ich produkciu potrebné veľké množstvo poľnohospodárskej plochy. A teda aj objem vyprodukovaných skleníkových plynov je v porovnaní s výsledným produktom získaným z plodov nepomerne vysoký. „Z toho dôvodu by mohol postup využívajúci väčšiu časť z kakaového plodu, ako sú dužina a šupka, viesť k redukcii dopadov na životné prostredie,“ uvádza výskumný tím. Podlhovastý plod kakaovníka - známy aj ako kakaový lusk - má tvrdú vonkajšiu vrstvu. Keď sa plod rozreže, je vidieť škrupinu a vo vnútri zoradené kakaové bôby, ktoré sú obklopené svetlou dužinou.

Drobní pestovatelia by mohli využiť novú čokoládu na predaj ďalších zložiek plodov, a získať tak ďalší zdroj príjmu, píšu výskumníci. Z exotického ovocia potom zostane nevyužitá iba vonkajšia šupka, ktorá sa podľa vedcov tradične používa predovšetkým ako palivo alebo na kompost.

Kým bude možné novú čokoládu kúpiť, bude to ale ešte nejaký čas trvať. „Ukázali sme, že naša čokoláda je atraktívna a chuťovo porovnateľná," hovorí Mishra. Zürišská technická vysoká škola už požiadala o patent na receptúru čokolády z kakaových strukov.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Ceny kakaa sú na svojich maximách. Dopyt a konzumácia čokolády prevyšuje objemy produkcie