Huby by mohli zohrávať malú, no inovatívnu úlohu v energetickej transformácii. Vedci zo Švajčiarska pomocou nich vytvorili biodegradovateľnú batériu, ktorá je schopná nabíjať zariadenia v odľahlých oblastiach.
Prelomová batéria je vyrobená pomocou 3D tlače, pričom bunky húb sú zmiešané s tlačiarenským atramentom. Jej jedinečnou vlastnosťou je, že po skončení životnosti sa dokáže sama rozložiť, uvádza portál euronews.com.
Objav sa radí k rastúcemu množstvu výskumov využívajúcich huby – rozsiahlu a stále nedostatočne využívanú ríšu života – na výrobu rôznych produktov, od odevov a stavebných materiálov až po alternatívy mäsa.
Švajčiarski vedci zo Spolkových laboratórií pre materiálovú vedu a technológie (EMPA) detailne vysvetľujú, ako táto unikátna batéria funguje. Technicky ide o mikrobiálny palivový článok. Mikroorganizmy, podobne ako všetky živé organizmy, premieňajú živiny na energiu. Mikrobiálne palivové články využívajú tento metabolizmus a zachytávajú časť energie vo forme elektriny. „Prvýkrát sme skombinovali dva typy húb na vytvorenie funkčného palivového článku,“ uvádza výskumníčka v EMPA Carolina Reyesová.
Vietor prestáva byť pre Európu priaznivý. Výroba elektriny naráža na vlastné limity
Na negatívnej (anódovej) strane batérie je kvasinková huba, ktorej metabolizmus uvoľňuje elektróny. Na pozitívnej (katódovej) strane sa nachádza drevokazná huba biela hniloba, ktorá produkuje špeciálny enzým umožňujúci zachytávanie a vedenie elektrónov von z článku.
Tieto huby sa živia jednoduchými cukrami, ktoré sa pridávajú do batériových článkov. „Hubové batérie môžete uskladniť v sušenom stave a aktivovať ich priamo na mieste jednoducho pridaním vody a živín,“ vysvetľuje odborníčka.
„Je dosť náročné nájsť materiál, v ktorom by sa huby dobre rozrastali,“ doplnil Gustav Nyström, vedúci laboratória Cellulose and Wood Materials v EMPA. „Atrament musí byť zároveň ľahko vytlačiteľný, nesmie hubové bunky usmrtiť a musí byť vodivý a biodegradovateľný.“