Švajčiarska centrálna banka chce presadiť zmeny, ktoré by spočívali v sprísnení pravidiel regulácie kapitálu bánk. Uviedla to vo výročnej správe za minulý rok.
Zámer zdôvodňuje ságou okolo druhej najväčšej švajčiarskej banky Credit Suisse, ktorá sa vlani dostala do takých vážnych problémov, že ju po dohode s vládou a ďalšími štátnymi inštitúciami musela prevziať konkurenčná UBS, inak by ju zrejme čakal bankrot.
Švajčiarsko podľa centrálnej banky potrebuje pravidlá, ktoré už budú brať do úvahy, že z UBS je teraz finančný ústav, ktorého význam pre globálnu finančnú architektúru sa po vlaňajšom prevzatí Credit Suisse ešte zvýšil.
Od udalostí, ktoré otriasli švajčiarskym bankovým sektorom, uplynul rok. Trhová hodnota UBS prekročila 100 miliárd dolárov, čo je síce stále menej, ako aká je trhová hodnota najväčších bánk sveta, je to ale najviac za takmer 16 rokov a predstavuje to pre UBS určitý míľnik, uviedla agentúra Bloomberg.
Kedysi nedotknuteľný švajčiarsky bankový sektor, cenený pre úplnú mlčanlivosť ohľadom svojich obchodných vzťahov s klientmi, sa začal meniť už pred rokmi. Na švajčiarske banky začali tlačiť medzinárodné inštitúcie, ktoré sa snažia bojovať s praním špinavých peňazí a s daňovými únikmi.
Po globálnej finančnej kríze z rokov 2007 až 2009 sa úrady v Spojených štátoch zamerali na UBS a kvôli daniam sa začali dožadovať sprístupnenia údajov o amerických klientoch.
Švajčiarska centrálna banka vo výročnej správe tiež uvádza, že bude prijímať niektoré formy úverov ako záruku od bánk požadujúcich v prípade núdzovej situácie okamžitý prístup k hotovosti. To je významný krok, ktorého cieľom je zabezpečiť, aby bankám v kríze nedošla hotovosť. SNB vlani uviedla, že práve nedostatok zodpovedajúceho zabezpečenia urýchlil kolaps banky Credit Suisse.