V júni 2021 švajčiarski voliči v referende tesne odmietli zakomponovanie záväzkov Parížskej dohody do zákona. Švajčiarsko preto nemá žiadny právne záväzný klimatický cieľ, píše agentúra Bloomberg.
V nedeľu voličov čaká hlasovanie podobného rozsahu. Tentokrát sa bude týkať dosiahnutia nulových emisií do roku 2050. Švajčiarska vláda totiž v septembri 2022 prijala nový klimatický zákon.
Ten sa nepáči pravicovej nacionalistickej Švajčiarskej ľudovej strane (SVP), ktorá má v parlamente najväčšie zastúpenie. Úspešne sa jej podarilo vyzbierať 50-tisíc podpisov, a tak Švajčiarov čaká referendum. Výsledky najnovších prieskumov naznačujú, že nové opatrenie prejde.
Švajčiarsko k demokracii pristupuje veľmi špecificky. Miestni voliči budú mať neobvykle priamy vplyv na to, ako bude vláda riešiť znižovanie emisií. V rámci kampaní jedna strana argumentuje, že je nutné urýchlene prijať opatrenia na spomalenie globálneho otepľovania. Druhá strana sa snaží poukázať najmä na bolestivé zmeny, ktoré bude musieť krajina pri dosahovaní cieľa podstúpiť.
Alpy v ohrození
Kampaň za nulové emisie vedie koalícia 200 skupín, ktorá zahŕňa politické strany, vedcov a aktivistov. Podľa nich je toto opatrenie príležitosťou, ako postrčiť krajinu smerom k dosiahnutiu cieľov Parížskej dohody a zabezpečeniu hladkého prechodu na čistú energiu.
Nadchádzajúce hlasovanie môže prispieť k ochrane prírodných zdrojov a najmä Álp, ktoré ohrozujú stúpajúce teploty. Do roku 2050 by sa totiž mohla roztopiť až polovica ich ľadovej pokrývky.
Odstrašujúca kampaň
SVP a jej spojenci sa voličov snažia odradiť od toho, aby nulovým emisiám vyjadrili svoju podporu. Opatrenie označujú ako „zákon o energetickom žrútovi“, na ktorý doplatí nielen ekonomika, ale aj občania. V rámci kampane SVP argumentuje, že jeho prijatie bude viesť k zákazu plynu, nárastu cien mäsa či Alpám pokrytým solárnymi panelmi.
Zákon podľa strany navyše spôsobí prudký nárast cien energií. V rámci svojho tvrdenia sa odvoláva na výskum Švajčiarskeho federálneho technologického inštitútu v Lausanne. Ten však s tým, ako SVP interpretuje jeho štúdiu, nesúhlasí.
„Všetko, čo je tu (v letákoch) napísané, nie je pravda. Toto nie je zdravá diskusia. Ide doslova o šírenie falošných správ,“ nešetrila kritikou na adresu SVP analytička klimatickej politiky organizácie NewClimate Institute Judit Heckeová.
Veľa iných štátov vrátane oveľa menej rozvinutých krajín, akými sú Kolumbia, Čile či Vietnam, už vo svojich zákonoch ratifikovalo ciele nulových emisií, dodala analytička. Podľa nej je preto dôležité, aby bohatá krajina ako Švajčiarsko urobila to isté a dokázala, že tieto ciele myslí vážne.