Neúspechom sa skončili aj ďalšie dve referendá, v ktorých išlo o zvýšenie zlatých rezerv centrálnej banky a o zrušenie daňových úľav pre bohatých cudzincov. Vyplýva to zo zverejnených výsledkov hlasovania.

Najsledovanejším z troch dnešných plebiscitov bolo hlasovanie o prisťahovalcoch. Jeho navrhovatelia chceli presadiť, aby počet imigrantov ročne neprekročil 0,2 percenta celkovej populácie, čo je asi 17-tisíc ľudí. V súčasnosti do Švajčiarska každoročne prichádza vyše 80-tisíc ľudí. S iniciatívou nesúhlasila vláda, parlament ani veľké podniky a referendum sa vykladalo aj ako hlasovanie o ďalších vzťahoch s Európskou úniou. Obmedzenie počtu prisťahovalcov by totiž bolo porušením vzájomnej dohody o voľnom pohybe osôb a krajina by kvôli nemu mohla prísť o bezproblémový prístup na únijný trh.

Švajčiari už tento rok o obmedzení prisťahovalectva raz hlasovali. Vo februári sa ich v referende tesná väčšina vyslovila za zavedenie kvót. Teraz však ďalšie obmedzovanie počtu prisťahovalcov odmietlo 74 percent hlasujúcich.

Aj ďalšie z nedeľných referend sa týkalo cudzincov. Konkrétne v ňom išlo o zrušenie pomerne nízkej paušálnej dane, ktorú platia bohatí cudzinci, ktorí vo Švajčiarsku bývajú, ale nepracujú. Proti návrhu sa postavilo 60 percent voličov.

Predmetom tretieho referenda boli zlaté rezervy centrálnej banky. Jeho navrhovatelia žiadali, aby banka do piatich rokov držala najmenej pätinu hodnoty svojich aktív v zlate, ktoré by skladovala výhradne na švajčiarskom území. V súčasnosti má banka rezervy v hodnote asi siedmich percent aktív a v prípade úspechu plebiscitu navrhnutého nacionalistami by musela nakúpiť 1 500 ton zlata v hodnote 60 miliárd dolárov (vyše 48 miliárd eur). Proti návrhu sa postavilo 78 percent hlasujúcich.