Deň 15. január si švajčiarski hotelieri dobre zapamätajú. Bez predchádzajúceho varovania švajčiarska centrálna banka zrušila limit pre kurz franku voči euru a ukončila tak svoju viac ako trojročnú rokoch politiku devízových intervencií, kedy predávala domácu menu a naopak nakupovala doláre a eurá.

Kurz bol nastavený na pohodlných 1,20 franku za euro, ale po zrušení intervencií sa kurz franku v priebehu pár minút posilnil o tretinu - aktuálne sa pohybuje okolo 1,05 franku za euro.

Silnejší kurz znamená, že sa pre Európanov výraznejšie zdražela dovolenka vo Švajčiarsku – len ubytovanie zdraželo o 20 percent. Tak napríklad šesťdňový ski pass v obľúbenom lyžiarskom rezorte Verbier zdražel podľa denníka Daily Mail z 294 na 347 eur. Rezeň cordon bleu zdražel v Ženeve o štyri eurá na takmer 28 eur, pivo aktuálne stojí vyše 6,30 eura.

Plaťte v hotovosti za zvýhodnený kurz

V mestečku Grächen, ktoré je preslávené lyžiarskymi strediskami Zermatt a Saas Fee, sa preto rozhodli pre udržanie konkurencieschopnosti hotelov a reštaurácií oficiálny kurz eura k franku ignorovať.

Počas zimných mesiacov vytvorili vlastný „menový svet“ a kurz voči euru si nastavili na úroveň 1,35 franku za euro, čo je o tretinu slabší kurz, aký majú vo zvyšku krajiny. Má to však jeden háčik – dovolenkár môže platiť len v hotovosti – v eurách.

„Chceli sme s tým niečo urobiť, tak sme sa zahrali na centrálnu banku,“ povedal pre denník The Wall Street Journal Berno Stoffel, ktorý má v mestečku na starosti turistický ruch. Nemali problém presvedčiť ostatných podnikateľov, aby sa experimentu prispôsobili.

„Už v roku 2011, keď nám kurz franku prudšie zosilnel, sme mali prepad návštevnosti. Tento regionálny kurz akceptujú takmer všetky hotely, bary, reštaurácie, športové obchody a lyžiarske školy. „Na projekte v súčasnosti spolupracuje asi 100 podnikateľov. Princíp je jednoduchý. Cena vo frankoch sa našim kurzom konvertuje na eurá, ktorými zákazník platí. Nemusí ísť do banky a eurá meniť na franky, navyše za vyšší kurz,“ dodal pre TREND.sk B. Stoffel s tým, že tieto platby tvoria tretinu ich tržieb.

Súčasný kurz je podľa neho pre turistický ruch neudržateľný, pretože ich znevýhodňuje oproti konkurencii v Rakúsku alebo Francúzsku. „Len si porovnajte, že pred siedmimi rokmi bol kurz okolo úrovne 1,55 franku za euro a pred troma rokmi ho centrálna banka posilnila na úroveň 1,20 a teraz opäť?“ pýta sa. Oblasť okolo mestečka Grächen je závislá od turistického ruchu a v lete od agroturizmu a poľnohospodárstva.

Paušálne zľavy

Na krok centrálnej banky reagovalo aj lyžiarske stredisko Obersaxen v kantóne Graubünden na východe krajiny – kurz zmiernili na 1,10 franku za euro a zaviedli podľa švajčiarskeho denníka Blick paušálnu desaťpercentnú zľavu.

Keďže hlavnú klientelu tvoria nemeckí, holandskí a belgickí hostia (spolu asi 40 percent), nemali by za dovolenku v priemere zaplatiť viac ako pred 15. januárom. Zľavy však platia len pre zahraničných hostí, domáci Švajčiari na dovolenku „v zľave“ nemajú nárok. Hotelieri tvrdia, že nejde o cenovú diskrimináciu, ale o fakt, že Švajčiarom sa ich peniaze neznehodnotili. V najrozsiahlejšej lyžiarskej oblasti sveta Les Portes du Soleil, ktorá hraničí s Francúzskom, museli hotelieri znížiť ceny služieb o 15 percent, aby ostali konkurencieschopní, napísal týždenník Der Spiegel.

Rolf Sigg, ktorý v oblasti prevádzkuje lyžiarsku školu a obchod M3S, priznal, že zaviedol 20-percentné zľavy, aby prežil. „Návštevníci by nemali váhať žiadať zľavy,“ povedal pre denník Daily Telegraph. „Mojim známym, ktorí rozbehli hotel, turisti v deň oznámenia [centrálnej banky] zrušili rezervácie za 5000 frankov,“ dodal.

Odchod Rusov

Švajčiarske lyžiarske strediská zradila aj silná klientela z Ruska, ktorá do Álp pravidelne prilietala na desaťdňové dovolenky v januári, keď oslavujú Vianoce.

V priebehu rokov 2005 až 2013 sa ich počet zdvojnásobil, ale prepad rubľa o 40 percent spôsobil, že ich návštevnosť len v roku 2014 klesla od osem do 13 percent. Namiesto toho v súčasnosti cestujú na lyžovačku napríklad do Soči, povedal pre agentúru Bloomberg jeden z ruských turistov

Pre Švajčiarov boli Rusi vďačná klientela. Hoci v počte turistov vo Švajčiarku obsadili až desiate miesto, to im nebránilo si služby dostatočne užívať. Len v roku 2013 na službách Rusi minuli v Švajčiarsku 133 miliónov frankov – v prepočte ide o 230 frankov na deň. Na porovnanie, bežný zahraničný turista minie 180 frankov, dodáva Bloomberg.