Švajčiari boli donedávna tvrdými zástancami platby peniazmi z peňaženky. Situácia sa mení, informuje Bloomberg. Podľa posledného prieskumu Švajčiarskej národnej banky bolo vlani vykonaných hotovostne už len približne 36 percent spotrebiteľských transakcií. Je to ešte menej než počas pandémie, keď sa fyzické peniaze priam neodporúčali – v roku 2020 takto platilo 43 percent Švajčiarov, v roku 2017 až 70 percent.
Vlani sa však už 33 percent platieb uskutočnilo debetnými kartami, 13 percent kreditnými, 11 percent prostredníctvom mobilných platobných aplikácií.
Hotovosť je totiž vo Švajčiarsku emocionálnym problémom. Obyvatelia tam v priemere vlastnia ekvivalent 10 987 eur v bankovkách a minciach, čo je vôbec najvyššia suma zo všetkých krajín. Skupina s názvom Švajčiarske hnutie za slobodu nedávno zozbierala viac ako 130-tisíc podpisov za ukotvenie existencie fyzických peňazí v ústave. Proti rozširovaniu digitálnych peňazí je aj vláda, ktorá presadzuje hlasovanie o zmene ústavy.
Viceguvernér národnej banky Martin Schlegel trvá na tom, že bankovky a mince sú pre Švajčiarov naďalej dôležité, aj keď došlo k poklesu ich využívania. „Pri viac ako jednej z troch platieb sa stále používa hotovosť. Obyvateľstvo chce fyzické peniaze,“ povedal. K marcu 2023 boli podľa údajov banky v obehu bankovky a mince v celkovej hodnote 81 miliárd frankov (88 miliárd eur). Viac ako polovica z toho vo forme tisícfrankových bankoviek, jednej z bankoviek s najvyššou nominálnou hodnotou na svete.
Trochu paradoxne je vo Švajčiarsku čoraz populárnejšia platobná aplikácia typu „peer-to-peer“ s názvom Twint, ktorú má stiahnutú päť miliónov z 8,7 milióna obyvateľov. To kontrastuje s eurozónou, kde sa táto aplikácia až tak dobre neetablovala.
V porovnaní s rokom 2020 sa podiel ľudí vo Švajčiarsku, ktorí majú vo svojom telefóne nainštalovanú akúkoľvek platobnú aplikáciu, zvýšil o približne 20 percentuálnych bodov.