Zápletka seriálu režiséra Charlesa Okafora je jednoduchá. Mladý študent Joshua sa z nigérijského Lagosu dostane vďaka ukradnutým vízam do Švajčiarska. Až tam si však uvedomí, že je takmer nemožné získať v krajine azyl. Snaží sa pretĺkať životom, v bernskom parku uteká pred políciou, do rúk ktorej sa nakoniec aj tak dostane ako čierny pasažier pristihnutý v električke. Joshua sa musí vrátiť do vlasti s vedomím, že premrhal najlepšie roky svojho života.
Scenár koprodukčného seriálu odsúhlasili úrady v Abuji aj v Berne a Švajčiarsko na jeho realizáciu uvoľnilo 450-tisíc frankov (približne 422-tisíc eur). Podľa serveru 20minuten by sa za takúto sumu v Nigérii dalo natočiť hneď niekoľko celovečerných filmov.
Hlavným cieľom seriálu je ukázať Nigérijcom, ktorí uvažujú o ceste do Švajčiarska, čo ich v krajine helvétskeho kríža čaká. Vlani podalo na švajčiarskych úradoch žiadosť o azyl 1 106 obyvateľov najľudnatejšej africkej krajiny.
„Zistili sme, že príčinou migrácie sú často chýbajúce alebo dokonca mylné informácie,“ uviedol Lukas Rieder, hovorca švajčiarskeho Štátneho sekretariátu pre migráciu (SEM). Pašeráci ľudí podľa neho často o Švajčiarsku hovoria ako o raji na zemi či Eldorade.
Prikrášlená realita od príbuzných
Prostredníctvom seriálu chce Bern Nigérijcom poskytnúť „objektívne informácie“, a to bez „didakticko-osvetového náteru“, ktorý mávajú doposiaľ natočené informačné videá. Typické prvky kinematografie z Nollywoodu, ako v narážke na americký Hollywood prezývajú nigérijské filmové štúdiá, by mali podľa L. Riedera urobiť informácie ľahšie stráviteľnými aj pre bežného diváka.
Kritiku si seriálový projekt vyslúžil od organizácií, ktoré sa venujú pomoci migrantom a utečencom. „Seriál toho veľa nezmôže. Treba bojovať hlavne s príčinami migrácie,“ uviedol Stefan Frey, hovorca spolku Švajčiarska utečenecká pomoc (SFH), ktorý zastrešuje niekoľko organizácií. „Otca, ktorý už nedokáže uživiť svoju rodinu, toho ten film sotva zadrží,“ dodal. Na severe Nigérie podľa neho navyše panujú podmienky podobné občianskej vojne.
Obyvatelia krajín, z ktorých ľudia emigrujú do Švajčiarska, sa podľa hovorcu SFH okrem toho častejšie ako na informácie z médií spoliehajú na informácie od príbuzných a známych, ktorí už v Európe žijú. „Tí domov posielajú peniaze a prikrášľujú realitu, aby nevzbudili dojem, že zlyhali,“ povedal.
Švajčiarske úrady sú podľa servera 20minuten napriek tomu presvedčené, že seriál bude úspešný. Filmárov z Nollywoodu, ktorý je po indickom Bollywoode najväčším producentom filmov na svete, si podľa L. Riedera vybralo Švajčiarsko okrem iného aj pre ich popularitu v celej západnej Afrike. Asi 200-tisíc kópií seriálu na DVD Švajčiarsko poskytne priamo nigérijským úradom, ktoré svojim občanom vydávajú pasy.