Poslanci švajčiarskeho parlamentu budú tento týždeň rokovať o tamojšom kontroverznom zákone o bankovom tajomstve. Urobia tak na naliehanie OSN, aby Švajčiarsko zrušilo zákon podľa ktorého môžu byť whistlebloweri a novinári trestne stíhaní, ak zverejnia informácie o klientovi banky, aj keď je to vo verejnom záujme, píše The Guardian.
Finančný výbor švajčiarskeho parlamentu by návrhy na novelizáciu zákona známeho ako článok 47 mal predložiť do piatku.
Nalieha aj OSN
Návrh na zmenu zákona prichádza v čase rastúceho tlaku medzinárodného spoločenstva na jeho zrušenie, ktoré požaduje aj osobitná spravodajkyňa OSN pre slobodu názoru a prejavu Irene Khanová. Švajčiarsky zákon o bankovom tajomstve je podľa nej v rozpore s medzinárodným právom a ľudskými právami. „Toto je zvyčajne problém v autoritárskych štátoch,“ povedala Khanová, ktorá má v úmysle so svojimi výhradami voči článku 47 oboznámiť aj Radu OSN pre ľudské práva.
Intervencia predstaviteľky OSN prišla po tom, čo si medzinárodné zoskupenie médií posvietilo na druhú najväčšiu švajčiarsku banku Credit Suisse. Únik informácií o 30-tisíc klientoch banky naznačil, že v nej majú založené účty aj osoby, ktoré sa v priebehu desaťročí podieľali na mučení, pašovaní drog, praní špinavých peňazí či iných závažných trestných činoch.
Hrozia prísne postihy
Extrémne prísny švajčiarsky zákon o bankovom tajomstve však znamená, že novinári, ktorí sa vyšetrovania zúčastnili, sa vystavujú riziku finančných postihov alebo dokonca väzenia. Švajčiarske médiá sa v dôsledku toho investigatívnych aktivít v súvislosti s Credit Suisse zúčastniť nemohli.
Khanová preto zaslala švajčiarskej vláde list, v ktorom požadovala vysvetlenie, či je zákon o bankovom tajomstve v súlade so záväzkami krajiny v oblasti ľudských práv. „Paušálna ochrana bankového tajomstva vo Švajčiarsku je v rozpore s medzinárodným právom,“ povedala Khanová s tým, že tento zákon je porušením článku 19 medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach, ako aj článku desať európskeho dohovoru o ľudských právach, ktoré sú zárukou slobody prejavu a tlače.