Od budúceho týždňa bude k dispozícii vládou poverená osoba, ktorá bude pripravená odpovedať na všetky otázky Európskej komisie, Európskeho parlamentu, jednotlivých výborov v súvislosti s prebiehajúcimi zmenami v trestnoprávnych kódexoch.

Uviedol to predseda parlamentu Peter Pellegrini, ktorý sa v Bruseli stretol s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom, s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a tiež s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom.

Ako Pellegrini priblížil, cieľom je, aby všetky pochybnosti boli zodpovedané a chybné informácie vysvetlené. „Táto osoba bude na dennej báze prítomná v Bruseli, aby komunikovala všetky otázky, ktoré vzídu z debaty, či už zo strany komisie, alebo Európskeho parlamentu," dodal.

Balík financií pre Ukrajinu a krajiny

Dominantnou témou rokovania bola aj EÚ a rozpočtové opatrenia, ktoré sa chystajú na budúcotýždňový samit, na ktorom sa plánuje schválenie finančnej injekcie pre Ukrajinu v objeme 50 miliárd eur.

Ako predseda Národnej rady spresnil, v tomto balíku sú aj dodatočné prostriedky pre krajiny, ktoré majú schengenskú hranicu a ďalšie iné zdroje.

„Nie je to len o zmene európskeho rozpočtu pre Ukrajinu. Tlmočil som, že Slovensko má záujem, aby sa na najbližšom samite podarilo nájsť konsenzus všetkých 27 krajín. To znamená, aby to bolo rozhodnutie jednomyseľné, aj napriek aktuálnym výhradám Maďarskej republiky, ktoré má nejaké požiadavky," dodal Pellegrini.

Európsky vojenský priemysel

S Michelom diskutovali aj o podpore európskeho vojenského priemyslu.

„Tam som jasne deklaroval, že by sme mali ako Európania viac svojich prostriedkov míňať na európskom kontinente, aby sme čo najviac podporili priemysel v krajinách EÚ, aby sme tak znižovali závislosť od iných kontinentov. V tomto sme našli maximálnu zhodu," informoval predseda parlamentu a doplnil, že keď príde Európska rada a komisia s návrhom nejakého fondu, ktorý by podporil zbrojárske podniky, ich výskum, vývoj alebo moderné technológie pri výrobe zbraňových systémov, tak Slovensko by sa o tieto zdroje tiež uchádzalo.

Ďalšou veľkou témou, o ktorej diskutovali s predsedom Európskej rady bolo rozširovanie EÚ. Pellegrini uviedol, že Slovensko je podporovateľom rozširovania EÚ smerom na západný Balkán.

Súčasne ocenil, že sa podarilo vyjednať rozšírenie schengenského priestoru o Rumunsko a Bulharsko, aj napriek tomu, že zatiaľ iba pre leteckú a lodnú dopravu.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Budapešť - Slovenský premiér Robert Fico (vľavo) a maďarský premiér Viktor Orbán (vpravo) pózujú počas spoločnej tlačovej konferencie v Budapešti v utorok 16. januára 2024. Predseda vlády SR Robert Fico pricestoval na pracovnú návštevu Maďarska, počas ktorej sa stretol s prezidentkou Katalin Novákovou a s premiérom Viktorom Orbánom. FOTO TASR/DUNA/MTI-Szilárd Koszticsák 

Slovakian Prime Minister Robert Fico (L) and Hungarian Prime Minister Viktor Orban shake hands during a press conferenc
Neprehliadnite

Politický populizmus je ako viachlavý drak. Najnovšie mu jedna vyrastá na Slovensku, píše FT