Okrem nich sa o znovuzvolenie bude uchádzať aj 35 senátorov, ktorí sú do 100-členného Senátu Spojených štátov volení na šesť rokov. V hre je tiež 39 miest guvernérov jednotlivých štátov Únie, ktorí sú vo väčšine štátov volení na štyri roky. Výnimkou sú štáty Vermont a New Hampshire, kde guvernérov volia len na dvojročné obdobie.
Okrem toho sa v takzvaný supervolebný utorok uskutočnia aj početné iné regionálne či komunálne voľby, ako aj voľby starostov mnohých miest. Prvé volebné miestnosti sa otvoria v utorok o 12.00 SEČ na východnom pobreží krajiny, posledné uzavrú v stredu o 06.00 SEČ v štáte Havaj.
Impeachment
Dôležitosť tohtoročných kongresových volieb uznáva aj americký prezident Donald Trump, ktorý bol v roku 2016 prezidentským kandidátom Republikánskej strany. V prípade, že vo voľbách do Snemovne reprezentantov, ktorú momentálne ovládajú republikáni, zvíťazia demokrati, čo predpokladajú analytici z oboch táborov, mohlo by to zásadne skomplikovať Trumpove legislatívne plány na nasledujúce dva roky.
V Snemovni majú republikáni momentálne 235 kresiel, demokrati 193. Sedem mandátov je neobsadených. Pre D. Trumpa je však podľa tlačovej agentúry AP ešte dôležitejšia skutočnosť, že ak väčšinu v Snemovni získajú demokrati, budú môcť spustiť proces impeachmentu (ústavnej žaloby) prezidenta za jeho viaceré osobné a profesionálne prešľapy.
Mnohí demokrati sa takýmito ambíciami ani netaja. Podľa článku 1 Ústavy Spojených štátov je totiž Snemovňa jediným orgánom v krajine, ktorý takýto proces môže iniciovať.
Republikáni majú pred voľbami väčšinu aj v Senáte, kde im v tomto 100-člennom zákonodarnom zbore patrí 51 kresiel. Ak by demokrati, ktorí majú 49 senátorov, chceli získať väčšinu aj tam, potrebujú v utorok republikánom zobrať dve kreslá. Väčšina politických analytikov sa však domnieva, že v Senáte si republikáni väčšinu udržia.
Trumpov pokus o znovuzvolenie
Čo by utorkové víťazstvo demokratov presne znamenalo pre D. Trumpa? „Väčšina ľudí pri tejto otázke pomyslí na impeachment. To je však nepravdepodobné,“ napísal denník Washington Post a vysvetlil zložitosť procesu odvolávania prezidenta.
Demokrati by na to potrebovali väčšinu v oboch komorách Kongresu, čo podľa predvolebných prieskumov nie je pravdepodobné. Navyše, líderka demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová pred časom uviedla, že impeachment nie je ich prioritou.
To, čo demokrati môžu dosiahnuť, je posun vpred vo vyšetrovaní napojenia D. Trumpa na Rusko či zákonnosti a férovosti jeho podnikania. Nové dôkazy a dominancia takých vyšetrovaní v médiách by mohli značne ovplyvniť Trumpov pokus o znovuzvolenie v roku 2020.
Na to, aby mohli demokrati kontrolovať prijímanie zákonov a blokovať rozhodnutia prezidenta, by však potrebovali väčšinu v oboch komorách, čo nie je pravdepodobné.
„Očakávajte patovú situáciu. Ak budú proti sebe bojovať demokratická Snemovňa a republikánsky Senát, ťažko uvidíme prijatie nejakej zásadnej legislatívy,“ upozornil denník Washington Post. V predvolebnej kampani dominovali témy ako systém zdravotného poistenia, kontrola zbraní a imigračná politika.
Zdroj: TASR / AP
Marihuana aj konské dostihy
Chcete, aby bolo legalizované používanie marihuany na rekreačné účely? Chcete, aby boli povolené konské preteky a s nimi spojené stávkovanie? Aj o tomto rozhodujú tento utorok Američania v polčasových voľbách (midterm elections).
Americkí voliči rozhodujú nielen o nových členoch Kongresu, guvernéroch a mnohých štátnych a miestnych verejných činiteľoch, ale v mnohých štátoch aj o štátnych politikách.
V štátoch Utah, Nebraska a Idaho sa vyjadrujú k návrhom na rozšírenie zdravotného poistenia pre sociálne slabšie rodiny, postihnuté osoby a seniorov.
V niekoľkých štátoch na západe krajiny sa občania vyjadrujú k cenám energií, napríklad v štáte Washington hlasujú o dani z emisií uhlíka. Washington by sa stal vôbec prvým štátom USA, ktorý by zdaňoval vyprodukovaný kysličník uhličitý.
V Kalifornii voliči rozhodujú o novele zákona o dani z benzínu, ktorá je v tomto štáte najvyššia v krajine. V štátoch Západná Virgínia a Oregon sa rozhoduje o zmene výšky finančného príspevku zo zdravotného poistenia na interrupcie v prípadoch ohrozenia života či znásilnenia a v Západnej Virgínii aj o samotnom práve ženy na interrupciu.
V Alabame je téma referenda podobná – voliči rozhodujú o dodatku k ústave štátu, podľa ktorého by bol plod zadefinovaný ako človek už od momentu počatia, čím by štát neuznával právo na interrupciu.
V Colorade, Michigane a Utahu rozhodujú Američania o vytvorení nezávislých komisií na pozmenenie volebných obvodov, čo by malo vplyv na prezidentské voľby v roku 2020 i na ďalšie polčasové voľby. Vplyv na budúce hlasovania by mali i opatrenia zjednodušujúce registráciu voličov, o ktorých rozhodujú štáty Maryland, Michigan a Nevada.
V štátoch Michigan a Severná Dakota je téma veselšia, hoci nie menej závažná – legalizácia marihuany na rekreačné účely. Utah a Missouri rozhodujú o legalizácii marihuany na medicínske použitie.
V štáte Idaho voliči rozhodujú o povolení organizovať preteky koní, v štáte Alabama o práve vystavovať na verejných plochách desať Božích prikázaní a v štáte Missouri o spravovaní hry bingo.
Na Floride majú voliči odsúhlasiť alebo odmietnuť znovuudelenie volebného práva zločincom, ktorí si už odpykali svoj trest. Štát Severná Karolína chce zase s podporou voličov uzákoniť právo poľovať, rybárčiť a zužitkovávať divú zver.