Istá americká firma vyvinula technológiu, ktorá podľa nej môže zabezpečiť, aby chlieb 60 dní neplesnivel. Podstatou je jeho ošetrenie v mikrovlnnom zariadení, ktoré zabíja spóry spôsobujúce tento problém, napísal spravodajský portál BBC News.

Firma tvrdí, že by sa tak mohlo podstatne znížiť plytvanie chlebom. Technológia by sa vraj navyše dala použiť na celú škálu potravín vrátane hydiny a mnohých druhov ovocia a zeleniny.

Plytvanie potravinami predstavuje veľký problém väčšiny rozvinutých krajín. Čísla zverejnené tento rok v USA naznačujú, že priemerná americká rodina vyhodí 40 percent jedla, čo ročne dosahuje hodnotu 165 miliárd dolárov.

Pre chlieb sú jednou z najväčších hrozieb plesne. Chlieb sa obvykle balí do igelitových obalov a ako sa z neho odparuje voda, zostáva vlhkosť vo vnútri a vytvára ideálne podmienky pre rast plesne Rhizopus stolonifer.

Za normálnych okolností chlieb nesplesnivie zhruba do desiatich dní. Zmienená firma však tvrdí, že vyvinula technológiu, ktorá chlieb udrží bez plesní až dva mesiace. Zabezpečiť to má mikrovlnné zariadenie pôvodne určené na likvidáciu baktérií, ako je napríklad salmonela. Vedci však zistili, že dokáže aj v priebehu niekoľkých sekúnd zabiť spóry plesne v chlebe.

„Ošetrili sme v tomto zariadení krajec chleba a potom sme kontrolovali, či nesplesnivie. Počas 60 dní bol stav nezmenený,“ tvrdí jeden z experimentátorov. Upozorňuje, že technológia môže mať vplyv aj na celkovú kvalitu chleba: pekári teraz do cesta pridávajú konzervačné látky proti plesniam a zároveň ďalšie chemické látky, aby zamaskovali chuť konzervantov. Keby mohli používať mikrovlnnú technológiu, mohli by vraj tieto prísady vypustiť.

Zariadenie prilákalo značnú pozornosť výrobcov chleba, zároveň však vyvolalo strach, že zvýši náklady v odvetví, kde je už teraz veľmi malá marža. Objavujú sa i obavy, či sa veľmi dlhá trvanlivosť chleba medzi zákazníkmi nestretne skôr s odmietavým postojom.

Supertrvanlivý chlieb by mohol obmedziť plytvanie

Ilustračné foto - SITA / Jozef Jakubčo