Superjachty slúžia ako symbol bohatstva miliardárov a ich rodín, ako sú Jeff Bezos či Bernard Arnault. Tieto plávajúce paláce sú síce hodné obdivu, no zároveň sa radia k veľkým znečisťovateľom planéty emisiami skleníkových plynov.
Znečistenie, ktoré spôsobujú luxusné plavidlá a z ktorých úžitok má len veľmi málo ľudí, viedlo sociológa Gregoryho Sallea k tomu, aby ich vo svojej novej knihe Superjachty: Luxus, pokoj a ekocída nazval akousi formou ekologickej genocídy, zhrnutej v termíne „ekocída“. Informuje o tom Bloomberg.
Podľa správy mediálnej spoločnosti SuperYacht Times zo začiatku tohto roka je na mori takmer šesťtisíc superjácht, teda plavidiel s dĺžkou nad 30 metrov. Celkový počet sa za posledné tri desaťročia zvýšil štvornásobne. „Máločo je presvedčivejším znakom bohatstva, ako keď vlastníte superjachtu,“ povedal G. Salle, ktorý je profesorom na Univerzite v Lille vo Francúzsku.
Boháči zároveň vo výraznej miere prispievajú ku klimatickým zmenám. Podľa výskumu neziskovej organizácie Oxfam International desať percent najbohatších na svete už zodpovedá za polovicu svetových emisií oxidu uhličitého. Trvalo by 1 500 rokov, kým by niekto z najchudobnejších vypustil toľko uhlíka ako jeden z najbohatších miliardárov.
Emisie extrémne bohatých ľudí pochádzajú z rôznych zdrojov vrátane veľkých domácností a častého cestovania prúdovými lietadlami. Podľa štúdie z roku 2021 sú však superjachty najväčším zdrojom emisií skleníkových plynov. Ročné emisie uhlíka, ktoré vyprodukuje tristo najväčších superjácht, dosahujú takmer 285-tisíc ton.