Nový britský premiér Rishi Sunak zvrátil rozhodnutie svojej predchodkyne Liz Trussovej a v Anglicku opätovne zaviedol zákaz frakovania, teda hydraulického štiepenia, ktoré sa využíva na ťažbu plynu a ropy z bridlicových ložísk. Podľa stanice BBC to dnes oznámil premiérov úrad v Downing Street.
Trussová chcela posilniť prísun zdrojov energií
Premiérov hovorca oznámil, že Sunak opätovne zavádza moratórium na frakovanie. Urobil tak po Sunakových dnešných prvých interpeláciách v Dolnej snemovni vo funkcii premiéra. Na frakovanie sa dnes Sunaka pýtala poslankyňa za Zelených Caroline Lucasová.
Sunak uviedol, že stojí za manifestom, ktorý Konzervatívna strana vydala pred voľbami v roku 2019, a potvrdil, že jeho vláda naplní záväzky z klimatickej konferencie COP26 v Glasgowe.
V manifeste z roku 2019 stojí, že konzervatívci nebudú frakovanie podporovať, „ak sa vedecky nepreukáže, že môže byť prevádzkované bezpečne". Bývalá premiérka Trussová zákaz frakovania zrušila, aby posilnila prísun zdrojov energií v Británii.
Ekologickí aktivisti s metódou nesúhlasia
Hydraulické frakovanie sa používa predovšetkým v Spojených štátoch na ťažbu zemného plynu v bridlicových horninách hlboko pod zemou. Pri využití tejto metódy sa pumpuje voda s rozpustenými chemikáliami do vrtu; tlak vody v podzemí rozbije horninu, z ktorej sa tak uvoľní plyn.
Ekologickí aktivisti však varujú, že tento spôsob ťažby ohrozuje zásoby podzemnej vody nad ložiskami plynu.