Dopady ruskej invázie na Ukrajinu a narastajúce napätie medzi Čínou a Západom budú v popredí záujmu summitu veľkých svetových ekonomík G20, ktorý sa začína v utorok na indonézskom ostrove Bali. Pozornosť bude upretá tiež na prvé osobné stretnutie amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínskeho náprotivka Si Ťin-pchinga odvtedy, čo sa Biden stal prezidentom.
Putin sa summitu nezúčastní
Indonézsky prezident Joko Widodo sa snažil v predchádzajúcich týždňoch účastníkom pripomenúť, že G20 je fórom pre riešenie najpálčivejších svetových ekonomických otázok, a nie arénou pre geopolitické súboje. Aj napriek tomu najväčšiu pozornosť vzbudilo oznámenie o stretnutiach a rokovaniach na okraj summitu alebo odmietnutie účasti zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý podľa piatkových informácií z Kremľa na tropický ostrov nepríde a nevystúpi ani cez video. Naopak, prostredníctvom videoprenosu sa zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorého krajina od februára čelí ruskej invázii.
Očakáva sa, že práve vojna na Ukrajine a jej dôsledky, vrátane problémov s energiami, potravinami alebo hnojivami, budú hlavnou témou summitu. Do tejto rozpravy sa má podľa činiteľov EÚ na diaľku zapojiť aj Zelenskyj. Súčasťou má byť aj diskusia o ukrajinskom vývoze obilia z čiernomorských prístavov. Ďalšími témami bude aj zdravie a snaha odniesť si ponaučenie z pandémie covidu-19, ktorá mala ďalekosiahle dopady na globálnu ekonomiku.
Summit G20 sa uskutoční na Bali 15. a 16. novembra. Účasť Indonézii podľa tamojšieho ministerstva zahraničných vecí potvrdilo zatiaľ 17 premiérov a prezidentov. Rusko bude napokon zastupovať minister zahraničia Sergej Lavrov.
Plánované stretnutia
G20 tvoria krajiny Skupiny G7 (Británia, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a USA) a Argentína, Austrália, Brazília, Čína, India, Indonézia, Mexiko, Rusko, Saudská Arábia, JAR, Južná Kórea, Turecko a EÚ. Ukrajina členom nie je, na summit však dostala pozvánku, rovnako ako Singapur, Kambodža a Spojené arabské emiráty. Medzi hosťami pridruženého podnikateľského fóra B20 sa objaví aj najbohatší muž sveta Elon Musk a spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates.
Snaha o rozvoj spolupráce bude podľa Bieleho domu náplňou sledovaného stretnutia Bidena a Si Ťin-pchinga, ktoré bude už v pondelok. Biden tento týždeň uviedol, že chce s čínskym prezidentom okrem narastajúceho napätia medzi oboma krajinami pre Taiwan hovoriť aj o obchodných praktikách či o vzťahoch Číny k Rusku. Si sa má podľa Pekingu stretnúť aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.
Biden sa chce podľa Bieleho domu na summite stretnúť aj s novými šéfmi vlád Talianska a Británie Giorgiou Meloniovou a Rishim Sunakom. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa podľa únijných predstaviteľov bilaterálne stretne s premiérmi Indie a Japonska.
Stretnutie popredných svetových politikov znamená pre turistov obľúbený indonézsky ostrov logistickú aj bezpečnostnú výzvu. Na bezpečnosť svetových lídrov a viac ako desaťtisíc delegátov a novinárov bude počas summitu dohliadať vyše 18-tisíc vojakov a policajtov. Indonézia k ostrovu tiež vyslala bojové lietadlá a vojenské helikoptéry a k východnému pobrežiu umiestnila 14 vojnových lodí. V mieste konania samitu bolo nainštalovaných 2 300 bezpečnostných kamier, ktoré disponujú funkciou rozpoznávania tvárí.
„Veríme, že Bali má mierumilovnú auru,“ uviedol šéf organizátorov a člen indonézskeho kabinetu Luhut Pandjaitan. „Pretože svetoví lídri sa tu stretnú v mierumilovnej atmosfére, dúfame, že Ukrajina a Rusko môžu dosiahnuť mier,“ dodal.