Vplyv vojny na Ukrajine na zvažovanú reformu spoločných fiškálnych pravidiel Európskej únie bude hlavnou témou dnešného druhého dňa neformálneho rokovania prezidentov a premiérov členských krajín. Baviť sa budú o tom, či sa kvôli očakávanému posilňovaniu armád, odchodu od ruského plynu a dopadu protiruských sankcií spoločne zadlžiť ako v prípade krízy spôsobenej covidom-19.
Dominanta summitu
Nová podoba rozpočtových a dlhových pravidiel, ktorých platnosť EÚ predvlani pozastavila kvôli pandémii, mala byť pôvodne dominantnou témou celého summitu. Francúzsky prezident Emmanuel Macron zamýšľal ako hostiteľ vrcholnej schôdzky vo versailleskom zámku presviedčať oponujúcich kolegov o nutnosti čiastočne uvoľniť mantinely vymedzujúce výšku rozpočtového deficitu a verejného dlhu.
Teraz sa ale hlavné diskusie povedú o tom, či má Európska komisia na nové výdavky použiť novú pôžičku, alebo prerozdeliť časť z vôbec prvého spoločného dlhu. Tým krajiny EÚ naplnili fond obnovy o objeme zhruba 800 miliárd eur, ktorý má slúžiť na podporu ekonomík postihnutých pandemickou krízou.
Geopolitická situácia
Lídri by v záverečnom vyhlásení mali zdôrazniť, že fiškálne pravidlá majú brať ohľad na novú geopolitickú situáciu. Chcú tiež podporiť väčšie využívanie verejných peňazí na získavanie súkromných investícií do inovatívnych projektov. Na konkrétnych parametroch nových pravidiel či možnostiach ďalšieho zadlžovania sa však zhoda neočakáva.