Európska únia sa chystá v reakcii na masívne americké a čínske štátne dotácie povoliť dočasnú a obmedzenú štátnu podporu firmám tvoriacim, ktoré tvoria takzvanú zelenú ekonomiku. Lídri členských krajín sa na mimoriadnom summite v Bruseli dohodli na obrysoch plánu podpory ekonomík. Podrobnosti vrátane možného financovania však odložili na ďalšie stretnutie. Najmä Francúzsko a Nemecko sa usilovali o čo najširšie možnosti podpory firiem, ďalšie krajiny však nabádali k opatrnosti. Český premiér Petr Fiala po rokovaní povedal, že podpora priemyslu nesmie byť dotačným pretekom.
Cielená, dočasná a primeraná pomoc
Európske krajiny sa v súčasnosti snažia vyrovnať s očakávanými dopadmi bezprecedentných stomiliardových investícií, ktoré na podporu boja proti klimatickým zmenám chystajú Spojené štáty. EÚ chce zároveň pomôcť firmám s dopadmi vysokých cien energií a motivovať ich k rýchlejšiemu prechodu na obnoviteľné zdroje.
Lídri EÚ sa preto zhodli na tom, že európsky blok umožní „cielenú, dočasnú a primeranú“ štátnu pomoc firmám zo sektorov strategických pre zelenú transformáciu hospodárstva. Zároveň však zachová rovnaké podmienky na jednotnom trhu EÚ.
Práve na nerovnosť doteraz povolenej štátnej pomoci poukazuje viacero štátov únie. Zhruba tri štvrtiny peňazí napumpovaných štátmi do ekonomík v rámci doterajšieho uvoľnenia pravidiel tvorili podpora Nemecka a Francúzska, ktoré sú hlavnými zástancami nových opatrení. Ďalší politici však na summite razili opatrnejší prístup.
Z podpory sa nesmie stať „súťaž“
„Lídri EÚ uznali, že sa podpora priemyslu nesmie stať dotačným závodom medzi jednotlivými krajinami,“ povedal po rokovaní novinárom Fiala, podľa ktorého nesmie štátna podpora pokriviť podmienky na jednotnom trhu a stať sa zámienkou pre protekcionizmus.
Summit sa dohodol na tom, že únijné krajiny zjednodušia administratívu a urýchlia prístup k financovaniu pre firmy zo spomínaných strategických oblastí, ku ktorým patria najmä technológie obnoviteľných zdrojov energie.
„Budeme podporovať napríklad strategické sektory, ktoré sú postihnuté vysokými cenami energií,“ uviedol Fiala v tlačovej správe. Podľa neho sa pre túto podpore nebudú znižovať prostriedky z unijného rozpočtu, ktoré si Česko vyrokovalo na rozvoj regiónov, dopravy či energetiky.
Ďalšie diskusie budú prebiehať v marci
Návrh pravidiel, ktoré má EÚ udržať na špičke ich svetovej produkcie, by mala Európska komisia predstaviť v marci. Podľa šéfky Ursuly von der Leyenovej ich budú mať lídri na stole pri ďalšom summite na konci marca, kde by diskusiu o financovaní ekonomík mali posunúť výraznejšie ako teraz.