Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie dnes na bruselskom samite prelomili patovú situáciu okolo budúceho sedemročného rozpočtu a krízového koronavírusového fondu, ktorých schválenie doteraz blokovalo Maďarsko a Poľsko. Šéfovia štátov a vlád sa zhodli na pravidlách, za ktorých bude čerpanie únijných peňazí podmienené dodržiavaním nezávislosti justície.Informoval o tom predseda Európskej rady Charles Michel.
Maďarsko a Poľsko aj napriek zrade slovenskej vlády uspeli v spore s EÚ, tvrdí Fico
Všetkým 27 členským štátom tak bude od budúceho roka k dispozícii rozpočet a s ním spojený fond v celkovej hodnote vyše 1,8 bilióna eur. „Teraz môžeme začať (rozpočet) uvádzať do praxe a postaviť naše hospodárstva späť na nohy," oznámil na twitteri zhodu Michel.
Lídri súhlasili s návrhom nemeckého predsedníctva, ktorý presvedčil Budapešť a Varšavu k stiahnutiu veta. Upresňujúci text stanovuje niekoľko dodatočných podmienok, za ktorých bude možné niektorú krajinu odstrihnúť od únijných financií, pokiaľ nebude dodržiavať princípy právneho štátu.
Deal on the #MFF and Recovery Package #NGEU
— Charles Michel (@eucopresident) December 10, 2020
Now we can start with the implementation and build back our economies.
Our landmark recovery package will drive forward our green & digital transitions. #EUCO
Obe stredoeurópske krajiny, s ktorými už niekoľko rokov vedú únijné orgány konanie kvôli obavám z obmedzovania nezávislosti súdnictva či médií, pôvodne nechceli na podmienku pristúpiť vôbec, niekoľko týždňov dojednávaný text však označili za dobrý. Krajiny patriace medzi najhlasnejších zástancov nového mechanizmu - napríklad Holandsko či Belgicko - síce dali najavo obavy, aby dodatočné podmienky príliš neobmedzovali jeho fungovanie, nakoniec s ním však súhlasili.