Scenár 3: Menšinová vláda

V týchto chvíľach je to najpravdepodobnejší scenár. „Ak sa ma pýtate ako realistu, vidím to tak, že akokoľvek to nechcem, od 1. septembra budeme mať na Slovensku menšinovú vládu,“ vyhlásil prednedávnom minister obrany za OĽaNO Jaroslav Naď. Premiér Heger síce tvrdí, že pracuje na tom, aby sa udržala štvorkoalícia, pretože si sám uvedomuje, že odchodom liberálov bude vláda nefunkčná v parlamente.

Politológovia jednoznačne hovoria: menšinová vláda bude automaticky znamenať predčasné voľby. „Nie som si istý, či by menšinová vláda vydržala. Spomeňme si, ako v minulosti Robert Fico zo Smeru hovoril o cene poslanca. Takže pravdepodobnosť predčasných volieb je pri menšinovej vláde veľmi vysoká,“ vyťahuje Koziak vyhlásenia Fica v roku 2005.

Ten obvinil vládu Mikuláša Dzurindu, že si kupuje nezávislých poslancov, pričom cena sa mala údajne pohybovať okolo 15 miliónov vtedajších korún (približne 500-tisíc eur). „Som presvedčený, že agónia koalície veľmi dramaticky pomôže nárastu popularity Fica, ale aj Petra Pellegriniho z Hlasu či extrémistov,“ myslí si politológ Koziak.

Volič však podľa neho potrebuje stabilitu. „Keď bude vidieť, že sa politická nestabilita dokonca ešte zvyšuje, v takom prípade veľmi ľahko prechádza k stranám, ktoré ponúkajú radikálne riešenia. A tie ponúka práve Fico, Pellegrini a extrémisti,“ varuje. Ak sa koalícia nedohodne, príde v parlamente až o 21 poslancov SaS. Podľa Štefančíka je reálny scenár, že Národná rada nebude od septembra uznášaniaschopná. Kvórum, teda najnižší počet prítomných poslancov, ktorý je nevyhnutný pre uznášaniaschopnosť Národnej rady, je 76 poslancov. Podľa ústavy môže prezidentka rozpustiť parlament, ak dlhšie ako tri mesiace nie je uznášaniaschopný.