Aktualizované 18.10.2011 o 16:36 o stanoviská Smeru a KDH
Prezident Ivan Gašparovič musí vládu Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), ktorej parlament minulý týždeň nevyslovil dôveru, odvolať, pretože mu to prikazuje ústava. Nový kabinet by mal následne zostaviť Smer-SD spolu s SDKÚ-DS, KDH a Mostom-Híd. Novinárom to dnes povedal líder SaS Richard Sulík.
"Ústava prezidentovi prikazuje odvolať vládu, to je všetko. Ja som na pondelkovom stretnutí len toto spomenul, že pre prezidenta platí ústava, lebo poniektorí z prítomných pánov nemali tento dojem. Prekvapuje ma amatérska úroveň tohto celého prevratu, že išli do veľkých vecí a ani si len neprečítali ústavu," povedal R. Sulík. Šéfovi liberálov pripadá zvláštne, že politici po 20 rokoch v politike si neprečítali ani len dva riadky v ústave.
R. Sulík priznáva, že on sám riešenie po odvolaní kabinetu nemá. "Myslím si, že ho má v rukách Robert Fico, ktorý spolu s našimi bývalými partnermi spáchal veľké veci v priebehu niekoľkých hodín, a teraz to musia dotiahnuť. Nemôže sa Fico len tak vyzuť zo zodpovednosti a tváriť sa, že sa ho to netýka. Jeho sa to ale týka, musia spoločne vytvoriť nejakú vládu a schváliť akékoľvek programové vyhlásenie," odkázal R. Sulík. Získanie potrebných 76 hlasov na jeho schválenie sa podľa jeho slov SaS netýka. "Musia to doriešiť oni. Nejde to tak, že rozbijem tu niečo, čo rok a pol fungovalo, a doriešiť to majú iní," tvrdí.
Predseda SaS zopakoval, že liberáli by menšinovú vládu Ivety Radičovej nepodporili. "Veď pozrite, čo spáchali voči nám, už si aj naše posty podelili. V priebehu jedného dňa všetko zbúchali a vyvolali stav, ktorý sa blíži do ústavnej krízy. Teraz musia konať a spoločne to dotiahnuť," myslí si bývalý šéf parlamentu.
R. Sulík zároveň odmietol existenciu dohody, že ministri za SaS vo vláde ostanú výmenou za to, že ju liberáli budú podporovať. "Bolo to tak, že pre prípad, ak by prezident vládu neodvolal, čím by inak porušil ústavu, tak by ostala vláda ako celok v súčasnej zostave," vysvetlil.
Odpoveď na otázku, kto bude Slovensku po povalení kabinetu Ivety Radičovej vládnuť, hľadali v pondelok lídri vládnych strán spolu s prezidentom. K dohode nedospeli a v rokovaniach budú pokračovať vo štvrtok.
Fico vyzval prezidenta, aby rokoval bez opozície
Prezident Ivan Gašparovič by mal o dočasnej vláde rokovať už len so štyrmi stranami bývalej vládnej koalície, SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mostom-Híd. Opozícia totiž nemá čo na takýchto rokovaniach ponúknuť. "Sami si zvalili vládu, tak nech si to riešia," povedal na dnešnej tlačovej konferencii líder Smeru-SD Robert Fico.
Sociálni demokrati budú podľa neho rešpektovať akúkoľvek dohodu, ku ktorej dospeje hlava štátu s bývalou vládnou štvorkou. Musí však byť zabezpečený normálny chod štátu. Dočasná vláda má mať podľa Fica iba obmedzený mandát. "Nech len pripravia voľby," uviedol.
R. Fico priamo neodpovedal na otázku, či pôjde na rokovanie s prezidentom, ktoré sa má uskutočniť vo štvrtok (20.10.) večer. "Opozícia nemá čo na týchto rokovaniach robiť. Stále opakujem, páni, vy ste si zvalili vládu, v parlamente máte 79 hlasov, tak si to vyriešte. Najlepšie pre Slovensko je teraz rokovanie vo formáte prezident a štyri strany," zdôraznil.
Zopakoval, že Smer-SD nemá záujem zapájať sa do vytvorenia novej vlády. "Do 10. marca 2012 je Smer-SD štandardnou opozičnou stranou," vyhlásil s tým, že sociálni demokrati si svoju úlohu na vyriešení krízy spôsobenej vládnou koalíciou už splnili. "My sme pomohli vyriešiť krízu tým, že sme zahlasovali za predčasné voľby. Tým to pre nás končí," poznamenal Fico.
Dlhovú brzdu Smer-SD podporuje
Strana Smer-SD odmieta schvaľovanie vládnych zákonov, no vie si predstaviť schválenie zákona o rozpočtovej zodpovednosti, na ktorého príprave sa podieľala. Dlhovú brzdu totiž sociálni demokrati považujú za dôležitú a ak by ju neprijali pre krátkosť času úplne, súčasní parlament by ju mal posunúť minimálne do druhého čítania. Keďže ide o ústavný zákon, bez pomoci sociálnych demokratov nie je možné právnu normu definitívne schváliť.
R. Fico na dnešnej tlačovej konferencii zároveň pripustil, že by bolo dobré schváliť štátny rozpočet, no jeho strana zaň vraj nezahlasuje. Nie je však ani za rozpočtové provizórium. "Akýkoľvek rozpočet je pre stabilitu štátu lepší ako žiadny," vyhlásil s tým, že po predčasných voľbách si ho nová vláda aj tak upraví.
KDH navrhuje, aby dovládla Radičová
Najlepším riešením aktuálnej politickej situácie by bolo podľa ministra dopravy Jána Figeľa (KDH) pokračovanie vlády Ivety Radičovej do predčasných parlamentných volieb, ktoré budú 10. marca. S tým, že sa prijme rozpočet a niektoré ďalšie dôležité opatrenia. "Slovensko potrebuje previesť krajinu k marcovým voľbám," podotkol J. Figeľ po dnešnej návšteve v bratislavskej spoločnosti Verejné prístavy.
Jednou z možností na riešenie súčasnej politickej situácie je podľa neho to, že SaS podporí vládu. Ďalšia možnosť je podľa J. Figeľa v rukách širšieho spektra a to je zložitejšia téma. "Pretože viaceré opozičné strany, hlavne Smer-SD sa vyjadrujú, že chcú zostať v opozícii do 10. marca," doplnil.
Ilustračné foto na titulke - SITA / Jozef Jakubčo