Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík by chcel referendum o navrhovanom budúcom trvalom záchrannom fonde eurozóny, takzvanom eurovale 2. Najskôr to naznačil v rakúskej televízii ORF a potvrdil to aj pre denník SME, ktorý o tom informuje v dnešnom vydaní.
"Je to tak. Aj som to navrhoval našim koaličným partnerom, ale tí o tom nechceli počuť," povedal denníku R. Sulík. Druhým eurovalom by sa mali parlamenty zaoberať v druhej polovici budúceho roka. Fungovať by mal potom od roku 2013.
Za veľmi zlý nápad označil referendum o druhom eurovale predseda Mosta-Híd Béla Bugár a predseda klubu SDKÚ-DS Jozef Mikuš si nemyslí, že by to pomohlo riešiť problémy v koalícii. "Ak chce pán Sulík úplne rozbiť koalíciu, referendum je skvelá cesta, pretože pred referendom bude kampaň, kde budú za tri koaličné strany a štvrtá bude proti a vzájomne sa budú napádať," povedal denníku podpredseda KDH Pavol Abrhan.
Za súčasných podmienok by zrejme takéto referendum nebolo na Slovensku platné. Ústava totiž vyžaduje, aby sa na plebiscite zúčastnila nadpolovičná väčšina voličov. To sa v histórii Slovenska stalo len raz, a aj to tesne, pri hlasovaní o vstupe do Európskej únie.
SaS pred rokom stroskotala s iným referendom. Strana presadila hlasovanie o šiestich otázkach - priestupkovej imunite poslancov, znížením počtu členov zákonodarcov na 100, maximálnom cenovom limite na autá pre predstaviteľov štátu, voľbách prostredníctvom internetu, odstránení koncesionárskych poplatkov a zrušení práva na odpoveď v médiách pre politikov.
Napriek tomu, že na dohodu o Európskom stabilizačnom mechanizme (ESM) majú strany vládnej koalície viac času ako pri dočasnom záchrannom fonde EFSF, hlasovanie môže byť komplikovanejšie. ESM si vyžaduje doplnenie lisabonskej zmluvy, čo vyžaduje väčšinu zo všetkých 150 poslancov, teda najmenej 76 hlasov. Niektorí politici sa navyše domnievajú, že je potrebná dokonca ústavná väčšina ako v Česku alebo v Rakúsku.
Vládnu koalíciu v súčasnosti naliehavejšie trápi, že sa nevie dohodnúť na prijatí dočasného záchranného fondu EFSF, o ktorom by parlament mal hlasovať už na jeseň. Aj preto chcú, aby Slovensko o tejto otázke rozhodla ako posledná krajina eurozóny. Proti je takisto SaS, ale aj poslanci za OKS a z hnutia Obyčajní ľudia. Niektorí vládni politici sa prihovárajú za spojenie hlasovania s dôverou vláde, naposledy tak urobil v pondelok minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).
Ilustračné foto na titulke - SITA / Ľudovít Vaniher