Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS)chce odvolať Roberta Fica (Smer-SD) z funkcie podpredsedu parlamentu. Podľa neho ak niekto vedome nechá schváliť protiústavné zákony a štátu tým napácha miliónové škody, nemá právo sedieť na stoličke podpredsedu Národnej rady SR. R. Sulík preto navrhne na pondelkovom rokovaní Koaličnej rady odvolanie R. Fica z funkcie. Rovnaký názor podľa neho zdieľajú napríklad poslanci Mosta-Híd z OKS, ako aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

"Fico vedome nechal schváliť dva protiústavné zákony. Presne vedel, že sú protiústavné a ani sa neunúval na ten súd ísť. Keby čo i len trochu šípil a cítil, že by mohol mať pravdu, tak by tam išiel. Ale on sa tomu zbabelo vyhol, čo potvrdzuje to, že už dopredu vedel, že sú to prehraté spory," vyhlásil dnes R.Sulík.

Pripomenul, že R. Fica pred protiústavnosťou tzv. vyvlastňovacieho zákona a zákona, ktorý zakazoval zisk zdravotných poisťovní, upozorňovali už v čase ich prijímania. ,,Bol veľakrát varovaný, veľa ľudí ho vyslovene upozorňovalo na to, že jeho kroky sú protiústavné," zdôraznil predseda parlamentu.

Na jeho slová predseda opozičného Smeru-SD reagoval tým, že nebude komentovať človeka, ktorý nemá charakter a chodí na drogové testy.

Podľa jeho slov súčasná vládna koalícia trpí nejakou Fico- a Smerofóbiou a keďže sa jej nedarí a má jeden škandál za druhým, rozhodla sa to prekryť útokom na lídra opozície. ,,Ľudia zhodnotia najlepšie, čo je správne a čo nie. V tomto okamihu tieto návrhy komentovať nebudem," odkázal Fico.

Faktúra pre Fica za arbitráže

Slovná prestrelka cez tlačové konferencie sa dnes v parlamente strhla aj medzi R. Ficom a I. Miklošom. Minister financií vystavil expremiérovi účet za obhajobu Slovenska v arbitrážnych právnych sporoch s akcionármi zdravotných poisťovní. Štát podľa I. Mikloša doteraz na právnikov minul takmer 16,01 milióna eur.

,,Rozhodli sme sa, že v mene občanov SR vystavíme Robertovi Ficovi faktúru za služby tejto krajine," uviedol I. Mikloš. Peniaze by mal podľa neho predseda Smeru-SD nájsť "vlastnou hlavou". Mikloš spolu s poslancom Ivanom Štefancom (SDKÚ-DS) zaniesol faktúru do parlamentnej podateľne.

Z celkovej sumy 16,01 milióna eur išlo najviac na náklady na zastupovanie SR v spore s akcionárom zdravotnej poisťovne Union, a to 10,73 milióna eur. Na obhajobu slovenských záujmov s akcionárom Dôvery sa minulo 4,49 milióna eur a v spore s akcionárom Apolla takmer 795-tisíc eur.

Fico kontruje privatizáciou SPP

R. Fico na neskoršej tlačovej konferencii I. Miklošovi odkázal, že by mal za hospodárske škody štátu zaplatiť minimálne 321,07 milióna eur. Na oplátku mu vystavil faktúru za nálezy Ústavného súdu a kurzovú stratu pri predaji podielov v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP).

Podľa Ficových slov Mikloš zbabral privatizáciu SPP, pričom na tom Slovensko prerobilo 232,36 milióna eur. Ďalej išlo o nález súdu v prípade invalidných dôchodcov, ktorý Slovensko stál 73,03 milióna eur. Do faktúry Fico zahrnul aj ústavný nález o platoch sudcov a prokurátorov, ktorého dopad bol 15,68 milióna eur. ,,Len tieto tri drobnosti sme vytiahli, a to sme ešte nespomenuli ČSOB za 763 miliónov eur," podotkol na podpredseda parlamentu.

Podľa šéfa Smeru-SD Slovensku zatiaľ nevznikli v prípade arbitráže so zdravotnými poisťovňami žiadne škody. ,,Arbitráž ďalej pokračuje a nikto nevie, ako dopadne," upozornil. Zároveň dodal, že aj Európsky súdny dvor v jednom zo svojich rozhodnutí potvrdil, že správa solidárnych zdravotných systémov nie je podnikaním.

Ústavný súd SR 26. januára tohto roka rozhodol, že zákon o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý zakazuje zisk poisťovní a obmedzuje ich nakladanie s kladným hospodárskym výsledkom, je protiústavný. Sporné ustanovenia zákona zaviedla predchádzajúca vláda.

Foto na titulke - SITA / Michal Burza