Súdom podľa prieskumu nedôveruje 64 percent opýtaných, z toho 42 percent im skôr nedôveruje a 22 percent im nedôveruje vôbec. Dôveru voči súdom prejavilo 34 percent opýtaných, keď im v prieskume skôr dôverovalo 30 percent respondentov a úplne dôverovali štyri percentá.
Dve percentá opýtaných nevedeli alebo nechceli odpovedať na otázku: „Do akej miery dôverujete slovenským súdom a súdnictvu?“
Čo sa týka najzávažnejších problémov slovenského súdnictva, ktoré respondenti prieskumu vnímali, dominovala korupcia na súdoch s výsledkom 33 percent. Ďalší veľký problém je podľa Slovákov dĺžka súdnych konaní, ktorú kritizuje 29 percent opýtaných. Rovnosť pred zákonom vníma ako problém 20 percent opýtaných a netransparentnosť súdnych rozhodnutí zase 15 percent. Tri percentá na otázku nevedeli alebo nechceli odpovedať.
Focus sa v prieskume pýtal aj na orientáciu v slovenskom právnom systéme, v ktorom sa podľa vlastnej úvahy orientuje celkom až veľmi dobre iba 30 percent respondentov, zatiaľ čo 67 percent odpovedalo, že sa vyzná málo až vôbec.
Prieskum hodnotil aj mieru spokojnosti s prácou Najvyššieho súdu. Jeho prácu hodnotí prevažne dobre 42 percent opýtaných, šesť percent ju hodnotí veľmi dobre a nespokojných je 38 percent, z ktorých bolo veľmi nespokojných sedem percent opýtaných.
Zlepšenie v hodnotení práce NS SR prisudzuje D. Švecová aj skráteniu dĺžky súdnych konaní, ktoré považuje za kľúč k získaniu dôvery ľudí v súdy. „Na tejto téme sme päť rokov intenzívne pracovali a pozitívne čísla v tejto oblasti považujem za jasný signál, že chrániť práva a slobody každého je našou absolútnou prioritou,“ uviedla na margo 70-percentného skrátenia priemernej dĺžky konania na NS SR za posledných päť rokov. Priemerná dĺžka konania sa tak skrátila z 245 dní v roku 2014 na 74 dní v roku 2019.