Na Súdnom dvore EÚ v Luxemburgu prebehlo v pondelok vypočúvanie strán v súdnom spore, ktorý inicioval v novembri 2019 Európsky parlament (EP) z dôvodu rozhodnutia členských krajín (Rada EÚ) prideliť sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) do Bratislavy. Rozhodnutie Rady EÚ podporuje na súde 13 členských krajín.

Bratislava získala 15 hlasov

Europarlament spochybňuje právoplatnosť rozhodnutia, ktorým Rada EÚ určila Bratislavu za sídlo ELA. Slovensko sa však nemusí obávať, že pre prebiehajúci súdny spor príde o bratislavské sídlo tejto agentúry EÚ.

Ústavný súd SR v Košiciach
Neprehliadnite

Procházka: Ak sa držiteľom moci zdá byť Ústavný súd otravný, potom dobre plní svoje povinnosti

Tlačový hovorca Súdneho dvora EÚ Balázs Lehóczki pre TASR uviedol, že do právneho konania v prospech rozhodnutia Rady EÚ o sídle agentúry zasiahli viaceré členské štáty. Okrem Slovenska je to aj Belgicko, Česká republika, Dánsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Luxembursko, Maďarsko, Poľsko a Španielsko.

Ministri práce a zamestnanosti členských krajín EÚ vybrali v júni 2019 Bratislavu ako sídlo pre ELA v rámci súťaže, do ktorej sa zapojili aj hlavné mestá Bulharska, Cypru a Lotyšska. Bratislava získala 15 z 28 hlasov už v prvom kole hlasovania.

Europarlament chcel do procesu zasiahnuť

Podľa práva EÚ sú to národné vlády, ktoré majú výlučné právo určiť sídlo inštitúcií, a to prostredníctvom hlasovania vo formáte Rady ministrov.

EP však tvrdí, že ide skôr o ,,politické usmernenie" ako právne záväzné pravidlo. Odvoláva sa pritom na tvrdenie, že agentúra ELA bola vytvorená na základe pravidiel EÚ o voľnom pohybe a sociálnom zabezpečení, pri ktorých má mať europarlament ako spoluzákonodarca rovnaké slovo, čo sa však nestalo.

KK39 Fürstenwalde - Na archívnej snímke z 29. júla 2020 logo ropného koncernu Shell na čerpacej stanici v nemeckom meste Fürstenwalde. Ropný koncern Royal Dutch Shell sa v 1. štvrťroku 2021 dostal z červených čísiel a vrátil sa k zisku, keďže ceny ropy sa výrazne zotavili z pádu v predošlom roku. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 29.07.2020, Brandenburg, Fürstenwalde: Das Logo der Shell Oil Company an einer Tankstelle. (Zu dpa «Shell schreibt wieder schwarze Zahlen») Foto: Patrick Pleul/dpa-Zentralbild/dpa
Neprehliadnite

Verdikt súdu voči ropnej firme Shell otvára priestor pre koncerny z OPEC a Ruska

Parlament tak na súde tvrdí, že sa mal tiež podieľať na rozhodovacom procese o sídle ELA a vytýka Rade EÚ, že vo svojom rozhodnutí neodôvodnila, prečo bola práve Bratislava určená ako sídlo tejto agentúry.

Rozsudok v tomto spore vynesie Súdny dvor EÚ neskôr.