Prípadom kontroverzného zvolenia Štefana Harabina za predsedu Najvyššieho súdu SR by sa mal zaoberať aj štrasburský súd. Na Európsky súd pre ľudské práva poslali v posledný deň minulého roka sťažnosť štyria najvyšší sudcovia, ktorým sa nedarí proti predsedovi uspieť na Ústavnom súde SR.
Súdna rada SR zvolila Š. Harabina do čela najvyššieho súdu koncom júna. Teda ešte v čase, keď bol ministrom spravodlivosti a mal kvôli tomu prerušený výkon funkcie. Sudcovia Miroslav Gavalec, Zuzana Durišová, Elena Berthotyová a Peter Paluda tvrdia, že Š. Harabin sa ako minister nemohol o funkciu uchádzať, lebo vtedy nevykonával funkciu sudcu. Upozorňovali tiež, že ako minister mohol priamo ovplyvňovať kariéru časti členov súdnej rady, takže bola ohrozená nezávislosť voľby.
Štvorica poslala na Ústavný súd sťažnosť, v ktorej tvrdia, že zvolením Š. Harabina sú porušované ich práva na nerušený výkon funkcie. „Za nerušený výkon funkcie nemožno v žiadnom prípade považovať situáciu, ak sudcovia majú podliehať výkonu nelegálnych právomocí zo strany nelegálne a nelegitímne zvoleného predsedu,“ tvrdia. Súd žiadali, aby pozastavil vykonateľnosť rozhodnutia súdnej rady o jeho zvolení, ako aj rozhodnutie prezidenta o následnom vymenovaní Š. Harabina do funkcie.
Sudcovia sa obrátili na Ústavný súd v polovici augusta. Sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva posielajú preto, že domáci súd o ich žiadosti doposiaľ nerozhodol. V odkladaní rozhodnutia súdu vidia porušenie princípu, podľa ktorého má každý právo na to, aby bola jeho vec vybavená nezávislým súdom v primeranej lehote.
V sťažnosti adresovanej súdu v Štrasburgu tiež upozorňujú, že predlžovaním pôsobenia Š. Harabina vo funkcii sú vystavovaní sankciám z jeho strany. Tie majú podobu preraďovania na iné úseky. V prípade P. Paludu je to pozastavenie výkonu funkcie, ktoré si vyslúžil podaním trestného oznámenia na Š. Harabina.
Sťažnosť sudcov adresovanú na Európsky súd pre ľudské práva si môžete stiahnuť tu.
Foto na titulke - Archív