Zvolením a vymenovaním Štefana Harabina do funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR sa budú zaoberať ústavní sudcovia. Minulý týždeň bola Ústavnému súdu SR doručená sťažnosť štyroch najvyšších sudcov. Namietajú, že Š. Harabin nemohol byť zvolený za predsedu súdu, keďže aj počas hlasovania Súdnej rady SR bol ministrom spravodlivosti.
 
Sudcovia v sťažnosti zdôrazňujú, že Š. Harabin mal v čase voľby ako minister spravodlivosti pozastavený výkon funkcie. Tým podľa nich nespĺňal požiadavku, že za predsedu Najvyššieho súdu môže byť zvolený iba sudca tohto súdu. Zároveň pripomenuli, že Š. Harabin mal právomoci ovplyvňovať kariéru viacerých členov súdnej rady. Niekoľkí členovia súdnej rady sú napríklad predsedovia alebo podpredsedovia nižších súdov. Z tejto funkcie ich mohol Š. Harabin ako minister kedykoľvek odvolať.

Individuálna sťažnosť sa môže podávať na ústavný súd iba ak bolo porušené základné právo sťažovateľa. Sudcovia Miroslav Gavalec, Zuzana Ďurišová, Elena Berthotyová a Peter Paluda preto v sťažnosti tvrdia, že nelegálnym zvolením Š. Harabina bolo porušené ich právo na nerušený výkon funkcie. „Za nerušený výkon funkcie nemožno v žiadnom prípade považovať situáciu, ak sudcovia majú podliehať výkonu nelegálnych právomocí zo strany nelegálne a nelegitímne zvoleného predsedu,“ napísali ústavnému súdu.

Porušenie práv mohla priamo namietať aj Harabinova protikandidátka Eva Babiaková. Pretože nemala nad členmi súdnej rady žiadne právomoci, mohla by sa sťažovať, že počas voľby bola znevýhodnená. Napriek tomu, že tesne po júnovej voľbe podanie sťažnosti pripúšťala, k iniciatíve štyroch sudcov sa nepripojila.

Foto na titulke - Vlado Benko