ČSOB dostala pokutu 1,5 milióna eur od Finančnej spravodajskej jednotky Policajného prezídia za to, že dostatočne neoverovala podozrivé operácie rôznych schránkových firiem, ako zákony prikazujú, kam patrí aj prípad sudcu, ktorý prijal na svoj účet tri nezvyčajne vysoké platby.

Meno je neznáme

Jeho meno je aj po troch rokoch neznáme. Ako uvádza Denník N, predseda Súdnej rady SR Ján Mazák potvrdil, že jeho údaje budú zisťovať, zodpovednosť voči nemu je pripravený vyvodiť aj predseda Najvyššieho súdu SR Ján Šikuta.

V tomto momente nie je jasné, či ide o sudcu alebo sudkyňu. V júni 2018 dostal alebo dostala najskôr 60-tisíc eur, potom 90-tisíc eur. V auguste 2018 z iného účtu prišlo 450-tisíc eur.

csob
Neprehliadnite

ČSOB nenahlásila podozrivé transakcie a zaplatí miliónovú pokutu

Sudcovia sú povinní podávať majetkové priznania a deklarovať svoje príjmy, no v žiadnom z majetkových priznaní sudcov Najvyššieho súdu za rok 2018 sa táto vysoká suma neobjavila, píše denník.

Hrozí odvolanie z funkcie

„Súdna rada teda v roku 2019 nemala ako zistiť takýto prírastok majetku a prípadne žiadať sudcu o vysvetlenie,“ vraví Mazák. Za nepriznanie prírastku v majetku hrozí sudcovi odvolanie z funkcie, čo je najprísnejší disciplinárny postih.

Šikuta hovorí, že je pripravený vyvodiť zodpovednosť. „V prípade, že by sa skutočnosti, ktoré uvádzate, ukázali ako opodstatnené,  vnímal by som to, samozrejme, ako veľký problém,“ reagoval.

Najvyšší súd SR.
Neprehliadnite

Spŕška kritiky pokračuje, sudcovia sa vyjadrili k snahe politikov meniť sporný paragraf

„Nateraz však, vzhľadom na to, že nedisponujem žiadnym konkrétnym menom ani dôkazom, nemám kompetencie konať,“ dodal pre spravodajský denník.

Sumu hneď vybral

Aj keď má sudca povinnosť uviesť každý príjem, ktorý za daný rok dostal, v tomto prípade bola suma 600-tisíc eur hneď vybratá z účtu. Súdna rada sa preto nemala o financiách ako dozvedieť.

„V prípade, že by som sa dozvedel o konkrétnej skutočnosti, som pripravený postupovať v intenciách mojich právomoci a zvážiť návrh na disciplinárne konanie,“ skonštatoval Šikuta.

Do piešťanského supermarketu sa opäť snažili vojsť antirúškari a zablokovať pokladne.
Neprehliadnite

Jedného z trojice obvinených z incidentu v Piešťanoch vzali do väzby

„Preto nezostáva iné, než sa oficiálne spýtať Finančnej spravodajskej jednotky Policajného prezídia na potrebné údaje. Meno, priezvisko sudcu, kedy bola uvedená suma vložená alebo poukázaná na jeho účet, kým a ako sa naložilo s týmito peniazmi,“ hovorí Mazák.

Sudca by mal každopádne vysvetliť, od koho a prečo peniaze dostal a aj na čo ich následne použil, vysvetľuje denník.

Reaguje ministerka aj policajný prezident

Ak sa ukáže, že medializované informácie o tom, že sudca Najvyššieho súdu (NS) SR mal na účet dostať viac ako pol milióna eur, sú pravdivé, existuje priestor na vyvodenie zodpovednosti. Uviedla to v utorok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.
Neprehliadnite

Ministerka Kolíková považuje návrh A. Baránika na zmenu paragrafu 363 za jedno z riešení

„Ak je to osoba v systéme ako sudca, určite by tu bol priestor na vyvodenie príslušnej zodpovednosti. Ak je to osoba, ktorá už nie je v systéme, teda už nie je sudca, aj tak to môže viesť k začatiu trestného stíhania,“ skonštatovala Kolíková.

Polícia v súčasnosti vykonáva analýzu pôvodu peňazí. Nie je vylúčené, že v krátkom čase začne vo veci konať aj Národná kriminálna agentúra (NAKA). V utorok to uviedol dočasný policajný prezident Štefan Hamran.