Súd zablokoval zákaz aplikácie TikTok v americkom štáte Montane, ktorý by podľa neho porušil práva používateľov na slobodu prejavu. V máji sa Montana stala prvým štátom USA, ktorý úplne zakázal čínsku aplikáciu. Príslušný zákon mal nadobudnúť účinnosť 1. januára 2024. Aplikácia na zdieľanie krátkych videí, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, štát následne zažalovala

Okresný sudca Donald Molloy jej dal vo štvrtok za pravdu. Vo svojom rozhodnutí uviedol, že štát viacerými spôsobmi porušil ústavu a prekročil svoje právomoci. Legislatíva by znemožnila obchodom s aplikáciami ponúkať v štáte TikTok. Ak by firmy alebo samotný TikTok zákaz porušili, hrozili by im pokuty vo výške 10-tisíc dolárov denne.

TikTok pre BBC uviedol, že víta zamietnutie „protiústavného zákona". „Státisíce obyvateľov Montany sa môžu naďalej vyjadrovať, zarábať si na živobytie a nachádzať komunitu na TikToku," dodal TikTok. Úrad štátneho zástupcu Montany pre agentúru Reuters povedal, že zvažuje svoje ďalšie kroky na obranu zákona, ktorý chráni obyvateľov Montany pred tým, aby čínska komunistická strana získavala a používala ich údaje.

Montana, ktorá má niečo vyše milióna obyvateľov, zakázala používať aplikáciu na vládnych zariadeniach v decembri minulého roka. TikTok má podľa vlastných údajov v USA 150 miliónov používateľov, z ktorých väčšinu tvoria tínedžeri a dvadsiatnici.

Aplikácia sa dostala pod drobnohľad úradov na celom svete pre obavy, že údaje užívateľov by mohli byť postúpené čínskej vláde. Začiatkom marca americká vláda oznámila, že spoločnosť ByteDance by mala TikTok predať, inak bude aplikácia čeliť možnému zákazu v krajine. Spoločnosť ByteDance opakovane poprela, že by bola pod kontrolou čínskej vlády.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Sydney - Na snímke displej mobilného telefónu, ktorý zobrazuje prihlásenie sa do čínskej aplikácie TikTok v Sydney v utorok 4. apríla 2023. Austrálska vláda v utorok oznámila, že odstráni zo všetkých svojich zariadení čínsku aplikáciu TikTok. K takémuto kroku pristúpili z bezpečnostných dôvodov už viaceré západné krajiny, informuje TASR na základe správ agentúr AFP a Reuters. Populárnu aplikáciu TikTok na vytváranie a zdieľanie krátkych videí vyvinula čínska spoločnosť ByteDance. V posledn
Neprehliadnite

Európska únia bude vyšetrovať YouTube a TikTok. Zaujíma ju, ako chránia maloletých