Detroit sa už dohodol na reštrukturalizácii s najväčšími mestskými odbormi a aj s väčšinou veriteľov, vrátane súčasných zamestnancov a aj pracovníkov, ktorí sú už na dôchodku. Správca Kevyn Orr vypracoval vyše tisícstranový plán finančnej reštrukturalizácie a súd by mal určiť, či je tento program odôvodnený a uskutočniteľný.
Proti plánu sa stavajú poisťovne mestských dlhopisov, ako je newyorská Syncora Guarantee. Spoločnosť uvádza, že Detroit finančných investorov diskriminuje a že jej mesto dlhuje okolo 400 miliónov dolárov.
Sudca Steven Rhodes už oznámil, že rokovania o ozdravnom pláne Detroitu budú prebiehať nielen tento týždeň, ale ešte aj v októbri. Expert na komunálny bankroty Anthony Sabino podľa agentúry AP predpokladá, že plán nakoniec schváli, ale niektorí veritelia sa proti jeho verdiktu odvolajú.
Detroit sa v minulosti preslávil ako kolíska a centrum amerického automobilového priemyslu. Pre odchod významných fabrík, silné rasovým problémom a katastrofálnej komunálnej politike sa začal začiatkom 60. rokov minulého storočia vyľudňovať a rozkladať. Teraz je najchudobnejším veľkomestom USA.