Stránka Právo – aktuality, zaujímavosti, blogy, ktorá z pojednávania súdu prináša on-line spravodajstvo, informovala, že súd nevrátil návrh na jeho vymenovanie prezidentovi. Znamená to, že Jozef Čentéš sa už nestane generálnym prokurátorom.

„V právnom štáte je neprípustné, aby bola jedna funkcia obsadená viacerými osobami. Za daných okolností nie je možný návrat do pôvodného stavu. Nie je možné ani navrátiť J. Čentéšovi status kandidáta, ktorý by umožňoval jeho vymenovanie, keby sa funkcia generálneho prokurátora uvoľnila,“ vysvetlili rozhodnutie ústavní sudcovia.

Gašparovič postupoval svojvoľne

Predseda senátu Ladislav Orosz pri zdôvodňovaní rozhodnutia upozornil, že dôvody na nevymenovanie kandidáta do navrhovanej funkcie „sa musia vzťahovať na osobu kandidáta a nesmú byť svojvoľné.“ I. Gašparovič nevymenoval J. Čentéša pre priebeh jeho voľby v parlamente, zmieňoval prílišnú politizáciu voľby, ale napríklad aj preto, že prokurátor náhodne skartoval výpoveď poslanca Igora Matoviča.

„Kritika spoločensko-politických skutočností, ktoré predchádzali voľbe generálneho prokurátora, je irelevantná a nepredstavuje dôvod na nevymenovanie. Voľby v parlamente budú vždy spolitizované. Argument, že J. Čentéš je nedôveryhodný, lebo sa takejto voľby zúčastnil, je neprípustný,“ vyhlásil sudca L. Orosz. Pokiaľ by boli takéto dôvody akceptovateľné, prezident by mal podľa ústavného sudcu možnosť podkopať akúkoľvek voľbu generálneho prokurátora.

I. Gašparovič ako dôvod nevymenovania uviedol aj to, že J. Čentéš ho verejne kritizoval, čo malo podľa bývalého prezident naznačovať, že prokurátor „nie je ochotný rešpektovať vzťahy medzi ústavnými orgánmi.“ Tento argument I. Gašparoviča Ústavný súd SR taktiež zamietol, išlo podľa súdu o zásah do slobody prejavu J. Čentéša. 

Skartáciu výpovede I. Matoviča považoval súd „za viac ako len ľudský omyl, ale nepredstavuje závažný dôvod na nevymenovanie“. Advokát J. Čentéša Peter Kubina ešte pred vynesením rozhodnutia pripomenul, že skartovanie výpovede nebolo natoľko závažné, aby sa voči prokurátorovi začalo disciplinárne stíhanie.

K odôvodneniu rozhodnutia Ústavného súdu SR pripojila odlišné stanovisko ústavná sudkyňa Marianna Mochnáčová, to bude zverejnené až dodatočne.

Gašparovič sa smial

Súd rozhodol: Gašparovič mal vymenovať Čentéša

Zdroj: SITA / Diana Černáková

Na pojednávaní bol prítomný aj bývalý prezident I. Gašparovič, sedel medzi verejnosťou. Po vynesení výroku rozhodnutia sa začal smiať, všíma si stránka Právo – aktuality, zaujímavosti, blogy.

Jeho advokát Peter Keltoš poslal Ústavnému súdu SR stanovisko, ktorým sa dožadoval, aby bol aj I. Gašparovič účastníkom konania o sťažnosti J. Čentéša. Senát jeho žiadosť zamietol, keďže J. Čentéš sa sťažuje na rozhodnutie prezidenta Slovenskej republiky ako úradu a nesmeruje voči konkrétnej fyzickej osoby.

„Ak má I. Gašparovič záujem na výsledku [tohto konania], určite nejde o záujem právny,“ reagoval advokát P. Kubina, ktorý zastupuje J. Čentéša. 

I. Gašparovič označoval nahlas vyjadrenia P. Kubinu za somariny a na adresu advokáta sa vyjadril, že je „absolútny amatér“. Potom, čo senát vyhlásil polhodinovú prestávku, po ktorej vyniesol rozhodnutie, sa I. G

ašparovič domáhal debaty so sudcami. Predseda senátu L. Orosz mu mal povedať, že je pripravený rozprávať sa mimo pojednávania, súkromne, ale na vypočutie v rámci pojednávania nie je dôvod.

Fico: Nevidím chybu

„Vždy som držal zásadu rešpektovať rozhodnutia ústavného súdu. Ale nevidím, v čom sme urobili chybu. Pán prezident rozhodol o nevymenovaní pána Čentéša, potom bol legitímne zvolený ďalší kandidát za generálneho prokurátora a ten bol vymenovaný za generálneho prokurátora. Ja nevidím cestu naspäť. Ak boli porušené práva pána Čentéša, ja rešpektujem rozhodnutie ústavného súdu,“ reagoval na rozhodnutie súdu premiér Robert Fico (Smer-SD).

Jeho strana v minulosti súhlasila s postupom I. Gašparoviča a po odmietnutí vymenovať J. Čentéša si Smer-SD zvolil v parlamente vlastného generálneho prokurátora - Jaromíra Čižnára. 

„Keby sme dodnes čakali na rozhodnutie ústavného súdu a na generálnej prokuratúre by bolo personálne vákuum, tak by sme nemohli dosiahnuť tie úspechy, ktoré sme dosiahli v boji s daňovými únikmi. Pretože od nástupu nového generálneho prokurátora došlo k zásadnej zmene spolupráce,“ komentoval rozhodnutie minister financií Peter Kažimír (Smer-SD)