M. Kotleba trvá na svojej nevine v kauze kontroverzných šekov udelených na čiastku 1488 eur. „Som nevinný,“ uviedol M. Kotleba vo svojom vyhlásení pred jeho výpoveďou.

Po tej nasledovalo uznesenie, ktorým sudkyňa povolila do rozsahu dokazovania svedeckú výpoveď historika Jakuba Drábika. Ten je autorom populárnej knihy Fašizmus, ktorý vo svojich rozhovoroch za fašistov označuje aj M. Kotlebu a jeho ĽSNS.

Spolu s M. Kotlebom prišli do budovy Justičnej akadémie desiatky jeho priaznivcov vrátane novozvolených poslancov parlamentu. Prítomní sú napríklad Milan Mazurek, Peter Krupa alebo Stanislav Mizík.

Na otvorení hlavného pojednávania sudkyňa R. Sabová uviedla, že zvažuje posudzovanie konania M. Kotlebu podľa prísnejšieho paragrafu, než uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz. Teda, že by ho mohla súdiť zo založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a nielen za prejav sympatie k hnutiu.

V tomto prípade by nebolo možné obžalovanému uložiť peňažný ani podmienečný trest. M. Kotlebovi by hrozil prísnejší trest, až osem rokov odňatia slobody, ktorý sa podľa T. Honza nedá vyriešiť podmienkou.

Prokurátor T. Honz podal obžalobu na M. Kotlebu ešte v októbri minulého roka. M. Kotleba sa mal trestného činu dopustiť, keď odovzdal trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Číslo 1488 považuje Úrad špeciálnej prokuratúry za extrémistickú symboliku.

Aktualizované o 13:00:

„Pán Kotleba tam spomínal to výročie. Bol ocenený aj nejaký pán, ktorý sa narodil v deň výročia,“ uviedol P. Demian. Akcia sa konala 14. marca 2017. V aule podľa jeho slov nebola žiadna podozrivá dekorácia ani symboly, videl tam fotografiu Andreja Hlinku a ešte jednej osoby, ktorú nevedel identifikovať.

Na sume 1488 eur sa s nikým nedohadoval. Tvrdil, že sa ňu poskladali poslanci za ĽSNS. Sumu mu po odovzdaní šeku dali v obálke a neskôr podpísali darovaciu zmluvu. Dôvodom mala byť zlá sociálna situácia jeho rodiny, keďže mal päť detí a bol nezamestnaný. K akcii sa dostal cez známeho katolíckeho kňaza.

Aktualizované o 15:10:

Bratia Kotlebovci mali v minulosti v Banskej Bystrici obchod s neonacistickým oblečením, v ktorom bola akcia s názvom 1488. Pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu to uviedol publicista a novinár Peter Getting, ktorý na súde v kauze sporných šekov M. Kotlebu vystupuje ako svedok. M. Kotleba ho označil za nástroj finančnej skupiny Penta.

Obchod Kotlebovcov bol podľa jeho slov predmetom viacerých policajných razií aj trestných stíhaní. P. Getting, ktorý o Kotlebovi napísal viacero článkov, upozornil počas svojej svedeckej výpovede aj na účasť Rastislava Rogela na kandidátke ĽSNS. Pripomenul, že nosil tričko s Adolfom Hitlerom.

Po jeho spontánnej svedeckej výpovedi sa ho advokát M. Kotlebu Tomáš Rosina spýtal, ako vníma jeho klienta. „Vnímam ho ako predsedu politickej strany a dlhoročného neonacistu,“ odpovedal P. Getting. T. Rosina sa ho tiež pýtal na vierovyznanie, na čo odmietol odpovedať.

M. Kotleba považuje jeho výsluch za nezákonný, keďže k samotnému skutku nepovedal podľa neho nič. Svedka označil za zaujatého. Tvrdí, že mal otca umiestneného v kláštore pod správou Banskobystrického samosprávneho kraja v čase, keď bol šéfom kraja, a žiadal od neho pomoc. M. Kotleba mu podľa vlastných slov nevedel pomôcť, po čom vznikla medzi ním a otcom svedka osobná animozita.

M. Kotleba tiež považuje svedka za nástroj finančnej skupiny Penta, ktorej ako predseda kraja nechcel predať nemocnice v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote. Penta je menšinovým spolumajiteľom vydavateľstva Petit Press, ktoré vydáva denník Sme, kde P. Getting v súčasnosti pracuje.