Sociálna poisťovňa sa nachádza v rekordne vysokom deficite a len na jej minuloročné dofinancovanie potreboval štát 2,72 miliardy eur. Polovica celkového výberu daní na Slovensku tak ide len na dôchodky obyvateľstva. Podobne to bude aj v nasledujúcich rokoch. Súčasný dôchodkový systém je preto podľa SaS neudržateľný.

Koalícia dostala Sociálnu poisťovňu do rekordného deficitu a to aj napriek tomu, že jej príjmy sa zvýšili, dodal podpredseda strany Marián Viskupič.

Poslanec SaS Vladimír Ledecký zdôraznil, že nehlasovali za navyšovanie trinásteho dôchodku, ktorý v súčasnosti spôsobuje neudržateľnosť systému a že nielen SaS upozorňuje na tento problém. Narážal na údaj Najvyššieho kontrolného úradu, že trináste penzie spôsobili rapídny problém vo financovaní celého systému.

Ministerstvo práce uviedlo, že Sociálna poisťovňa má dostatok zdrojov na krytie svojich záväzkov a všetky druhy dôchodkov, vrátane trinásteho, budú ich poberateľom riadne vyplatené.

Ministerstvo potvrdilo, že v rokoch 2023 a 2024 náklady na rodičovský dôchodok predstavovali vyše 600 miliónov eur a enormný nárast predčasných dôchodkov zvýšil náklady za toto obdobie o 420 miliónov eur. Obe opatrenia schválila ešte bývalá vláda, ktorej súčasťou bola aj SaS. Tá dokonca podporila ich ukotvenie v ústave. SaS v roku 2023 podporila i návrh na mimoriadnu valorizáciu dôchodkov z dielne vtedy opozičného poslanca, súčasného ministra Erika Tomáša, dodal rezort.

Ďalšie dôležité správy

S vybavovaním penzie vám môže pomôcť niekto, kto už na dôchodku je, ale poradia vám aj vo vašej pobočke Sociálnej poisťovne. Ilustračné foto
Neprehliadnite

Zlatá éra slovenských penzií: Ľudia idú do dôchodku relatívne skoro a popritom stále pracujú