Čína plánuje do roku 2020 pristáť s robotickým vozidlo na Marse. Pekinské úrady uviedli, že čínska misia sa pokúsi napodobniť úspech americkej sondy Viking 1, ktorá pred 40 rokmi ako vôbec prvá úspešne na Marse pristála. „Chceli by sme počas jednej misie umiestniť náš aparát na obežnú dráhu okolo Marsu, pristáť s ním a skúmať povrch planéty. Je to dosť veľká výzva,“ uviedol šéf čínskeho národného vesmírneho úradu Sü Ta-ča. Úspešné sondy k Marsu vyslali doteraz len Rusko, USA, Európska vesmírna agentúra (ESA) a India, väčšina z nich ale planétu iba obiehala. Čínsky vesmírny program sa v súčasnosti veľmi rýchlo rozvíja a Peking podľa médií súperí so Spojenými štátmi, komu sa ako prvému podarí dopraviť na Mars svojich astronautov. Čína oznámila, že plánuje okolo roku 2018 vypustiť na obežnú dráhu okolo Zeme svoju prvú stálu vesmírnu stanicu a okolo roku 2022 mať trvale obývanú orbitálnu stanicu.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie zaplatil za odblokovanie telefónu iPhone jedného z páchateľov minuloročného útoku v kalifornskom San Bernardine viac ako 1,3 milióna dolárov. Sumu odhadla agentúra Reuters zo slov šéfa FBI Jamesa Comeyho. Konkrétne povedal, že to bolo určite viac, „než si zarobím do odchodu z tejto funkcie, teda za sedem rokov a štyri mesiace. Podľa mňa to za to stálo.“ Comeyho ročný plat bol 183-tisíc dolárov. Ak sa do výpočtov nezahrnú odmeny alebo možné zvýšenie platu, zarobí si ešte 1,34 milióna dolárov. Podľa agentúry ide o najvyššiu sumu zaplatenú za nabúranie sa do verejne neprístupných systémov. Firma Apple odmietla vláde s prelomením bezpečnosti svojho telefónu pomôcť.

Ruskou verejnou ochrankyňou ľudských práv bude Taťjana Moskalkovová, policajná generálmajorka, ktorá vstúpila do zboru ešte za sovietskej éry. „Západ a Amerika zneužíva ľudské práva na vydieranie, zneužívanie, vyhrážanie a pokusy vyvíjať nátlak na Rusko, ale úrad ombudsmana má veľa možností, ako tomu čeliť,“ uviedla nová ochrankyňa. Chce tiež obhajovať práva Rusov žijúcich v cudzine, najmä v Pobaltí, na Ukrajine a v Podnestersku, čo je ruskými separatistami ovládaný región v Moldavsku. 60-ročná Moskalkovová pracovala ako právnička v službách ministerstva vnútra už za čias Sovietskeho zväzu. Jej nominácia vyrazila dych aj ostrieľanému búrlivákovi ruskej politiky a populistovi Vladimirovi Žirinovskému. „Je veľkou osobnosťou, ale jej práca v sovietskej polícii a za (prvého ruského prezidenta Borisa) Jeľcina nedávajú žiadny dôvod si myslieť, že je schopná a ochotná brániť ľudské práva,“ povedal.

Predstavitelia viac ako 165 krajín sveta sa zišli v sídle OSN v New Yorku, aby podpísali historickú dohodu o boji proti klimatickým zmenám, ktorú sa podarilo uzavrieť počas vlaňajšej konferencie v Paríži. Za Slovenskú republiku dohodu podpíše prezident Andrej Kiska a v mene Európskej komisie jej podpredseda pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Slávnostná ceremónia sa v New Yorku koná pri príležitosti Dňa Zeme, ktorý upriamuje pozornosť na potrebu ochrany životného prostredia.

Rozpočet verejnej správy sa na Slovensku pravidelne prijíma s významnými rizikami, ktoré sa v minulom roku aj naplnili. Tvrdí to vo svojom hodnotení hospodárenia rozpočtu verejnej správy v roku 2015 Rada pre rozpočtovú zodpovednosť. Vo štvrtok totiž európsky štatistický úrad Eurostat vydal notifikáciu, podľa ktorej deficit nášho rozpočtu vlani dosiahol až takmer 3 percentá HDP, kým plán bol o pol percentuálneho bodu nižší. Rozpočet už v čase schvaľovania podľa rozpočtovej rady obsahoval významné riziká, na ktoré upozorňovala a už v máji minulého roka konštatovala, že deficit môže dosiahnuť 3 percentá.

Miera nezamestnanosti bola na konci marca tohto roka vyššia ako 20 percent v piatich oblastiach na Slovensku. Ide o okresy Rimavská Sobota, Kežmarok, Rožňava, Revúca a Poltár. Z týchto okresov sa tri nachádzajú v Banskobystrickom kraji a po jednom v Prešovskom a v Košickom kraji. Najvyššiu mieru nezamestnanosti zo všetkých okresov na Slovensku má dlhodobo okres Rimavská Sobota. Na konci minulého mesiaca v ňom miera nezamestnanosti dosiahla 26,91 percenta, nasleduje Kežmarok (21,59 %). Tretí najhorší v miere nezamestnanosti je okres Revúca (20,47 %), okres Rožňava vykázal ku koncu marca tohto roka mieru nezamestnanosti 20,36 percenta. Na druhej strane, mieru nezamestnanosti pod 5 percent mali na konci minulého mesiaca okresy Bratislava V (4,27 %), Galanta (4,28 %), Bratislava I (4,34 %), Piešťany (4,78 %)a Púchov (4,89 %).

V obehu stále ostali takmer tri miliardy slovenských korún. Podľa údajov Národnej banky Slovenska je to konkrétne takmer 19 miliónov bankoviek. Ľudia si najčastejšie nevymenili 20-korunové bankovky. Z nevrátených slovenských korún pripadli na jedného obyvateľa približne štyri kusy bankoviek v hodnote 417 korún a slovenské pamätné mince v hodnote 129 korún.

V orgánoch Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou by mala mať zastúpenie aj opozícia. Pripomenula to opozičná strana Sloboda a Solidarita. Jej poslankyňa Janka Cigániková zdôraznila, že zmeny vo vedení úradu vytvárajú príležitosť, aby sa tento úrad stal nezávislou a rešpektovanou autoritou pre pacientov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti a zdravotných poisťovní.

Projekt novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach postúpil do ďalšej fázy a je už pripravený na povoľovacie konania v zmysle atómového a stavebného zákona. Ministerstvo životného prostredia SR už vydalo kladné záverečné stanovisko v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). „Na základe výsledkov procesu posudzovania sa odporúča realizácia nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice,“ uvádza sa v záverečnom stanovisku ministerstva životného prostredia.

Grécky premiér Alexis Tsipras kritizoval po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom Turecko za to, že bráni silám NATO v Egejskom mori rozšíriť svoju činnosť v boji proti pašerákom migrantov ďalej na juh. NATO rozmiestnilo svoje lode v severnej časti Egejského mora, aby zabránilo pašerákom dopravovať ľudí z Turecka na grécke ostrovy, nevyslalo ich však do južnej časti mora. Podľa Grécka za to môže Turecko, ktoré voči tomu namietalo. A. Tsipras tiež povedal, že Turecko zvýšilo počet narušení gréckeho vzdušného priestoru nad Egejským morom svojimi stíhačkami.

Nórska ministerka pre migráciu a integráciu Sylvi Listhaugová sa na internete stala terčom posmechu, keď sa zo záchranného člna vrhla do vôd Stredozemného mora, aby vraj na vlastnej koži vyskúšala, aké je to byť utečencom. Fotografia ministerky vznášajúcej sa na vlnách v oranžovom záchrannom obleku sa dočkala množstva kritických komentárov. S. Listhaugová, ktorá je členkou protiimigračnej Strany pokroku, sa vydala k gréckemu ostrovu Lesbos, kde sa chcela zoznámiť s prácou posádky nórskej záchrannej lode. Pritom sa rozhodla spoznať situáciu aj z pohľadu migrantov, ktorí riskujú svoje životy na ceste cez more do Európy.

Predsedu rumunských sociálnych demokratov Livia Dragneu odsúdili na dva roky väzenia za podvod pri referende z roku 2012. Hlasovalo sa vtedy o odvolaní vtedajšieho prezidenta Traiana Basesca. Odvolací súd nielenže potvrdil pôvodné rozhodnutie, ale zároveň zdvojnásobil pôvodnú dĺžku trestu, ktorého súčasťou je aj zákaz vykonávania verejných funkcií.

Webové stránky litovskej vlády už po tretí raz v tomto mesiaci znefunkčnili hackeri. Ich útok zasiahol približne na polhodiny stránky parlamentu a ministerstiev financií, obrany, poľnohospodárstva a ďalších rezortov. K najväčším kyberútokom došlo ešte 11. apríla počas stretnutia krymských Tatárov v Litve.

Lídri kampane za odchod Británie z EÚ vyjadrili rozhorčenie nad výzvou amerického prezidenta Baracka Obamu, aby Briti v júnovom referende hlasovali za zotrvanie Spojeného kráľovstva v únii. Predseda Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) a jeden z lídrov hnutia za odchod Británie z EÚ Nigel Farage povedal, že Obama by mal „odpáliť“. Ďalší zástanca odchodu Británie z EÚ, londýnsky starosta Boris Johnson uviedol, že Obamov postoj je „zarážajúcim príkladom zásady 'robte to, čo vám hovorím, nie to, čo robím'“. Podľa Johnsona by totiž Spojené štáty o vstupe do niečoho takého, ako je EÚ, nikdy ani len neuvažovali.

Balkánske krajiny, ležiace na takzvanej balkánskej migračnej trase sa dohodli na zlepšení vzájomnej koordinácie. K dohode dospeli ministri zahraničných vecí Grécka, Macedónska, Albánska a Bulharska na schôdzke v gréckom Solúne. „Aktivisti, mimovládne organizácie a pašeráci ľudí spolupracujú naprieč hranicami ľahšie než štátne inštitúcie,“ povedal po skončení dvojdňových rokovaní ministrov šéf macedónskej diplomacie Nikola Poposki.

Nemecké odborové združenie Verdi ohlásilo štrajk zamestnancov letiska vo Frankfurte, ktorý sa uskutoční v stredu 27. apríla. Do štrajku sa zapojí pozemný personál, opravári, pracovníci check-inu a letiskový hasičský zbor. Zamestnanci najväčšieho nemeckého letiska budú v štrajku zhruba do 13-tej hodiny.

Japonský jen v voči doláru oslabil o vyše percento na 2,5-týždňové minimum. Jen strácal po zverejnení správy o tom, že japonská centrálna banka uvažuje o rozšírení politiky negatívnych úrokových sadzieb aj na bankové úvery.

Súboj o vesmír: Čína chce pristáť na Marse, časom aj s posádkou

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.