Nárast spotrebiteľských cien dosiahol v septembri hodnotu 4,6 percenta, čo je najviac od novembra roku 2011. Informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Vyššie ceny ako v septembri 2020 boli vo všetkých 12 sledovaných odboroch. Hodnotu inflácie medziročne zdynamizoval rast cien potravín o 4,3 percenta, čo je najvyššia hodnota od mája 2020. Vysoký rast mali tie potravinové skupiny, ktoré významnejšie zvýšili ceny aj voči predošlému mesiacu, a to ovocie, zelenina a mäso.
Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, bývanie a energie, zvýšili rast cien z augustových 2,2 percent na septembrových 2,6 percent. Táto hodnota rástla piaty mesiac po sebe najmä vplyvom imputovaného nájomného, do ktorého sa premietajú drahšie stavebné materiály.
Výrazný nárast cien v jedálňach
Novou položkou, ktorá výrazne ovplyvnila rast cien medziročne aj medzimesačne, bol prudký rast cien školského stravovania. K celkovej hodnote medziročnej inflácie od jari prispievajú aj vyššie ceny palív, medziročné rasty nad 20 percent si pripisujú už piaty mesiac po sebe.
V porovnaní s augustom ceny vzrástli o 0,8 percenta. Je to najvyššia hodnota septembrového medzimesačného rastu cien od roku 2002. Tempo rastu cien sa opäť zrýchlilo z augustových 0,4 percent. Spomedzi 12 odborov spotrebného koša ceny vzrástli v siedmich a poklesli v troch. Najvýznamnejšie k medzimesačnému rastu cien prispeli vyššie ceny v odbore reštaurácie a hotely, v ktorých výrazne vzrástli najmä ceny v závodných jedálňach o 30,9 percenta. Sem patria aj školské jedálne, ktoré ovplyvnila legislatívna zmena, obmedzenie štátneho financovania obedov v základných školách.
Drahšie bývanie
V odbore bývanie a energie pokračoval medzimesačný rast cien najmä v skupine imputované nájomné (náklady na vlastné bývanie), ceny oproti augustu znova vzrástli o 0,9 percenta. Túto položku ovplyvňujú niekoľko mesiacov drahšie stavebné materiály, pričom septembrový medzimesačný rast bol miernejší ako v auguste, aj ako v máji a júni. Súčasne vzrástli ceny za ostatné služby spojené s obydlím o 1,1 percenta. Naopak, ďalší cenový rast utlmil pokles cien v odbore zdravotníctvo, kde sa znížili ceny farmaceutických výrobkov o 0,8 percenta.
V súhrne za deväť mesiacov roka 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2020 sa spotrebiteľské ceny zvýšili o 2,4 percenta. Medziročne sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 2,4 percenta, za nízkopríjmové domácnosti o 2,2 percenta, za domácnosti dôchodcov o 2,1 percenta.