Asociácia má výhrady voči postupu zodpovedných štátnych inštitúcií pri predchádzaní šíreniu koronavírusu. „ANS už pred takmer dvoma týždňami, teda ešte v čase, keď nebol známy ani jeden prípad v SR, oficiálne listom požiadala Ministerstvo zdravotníctva SR a Správu štátnych hmotných rezerv SR o informácie o stave a pripravenosti zásob ochranných pomôcok, aby naši členovia vedeli, s čím môžeme rátať,“ povedal Miroslav Valaštík, riaditeľ kancelárie ANS.

Až doteraz odpoveď nedostalo.

Asociácia spravila prieskum u svojich členov o aktuálnom stave zásob ochranných pomôcok. Prieskum ukázal, že ich je nedostatok a je problém s ich zabezpečením. „Stav pripravenosti a úprimnosť vyhlásení je na úrovni KSČ a Černobyľu,“ komentovala asociácia. V ANS je združených 75 nemocníc s 26 700 zdravotníckymi pracovníkmi.

TREND zisťoval, aké je situácia v ďalších nemocniciach. Vo svojom stanovisku bola najstriedmejšia Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), ktorá tvrdí, že „je pripravená na prípadnú epidémiu COVID-19“.  

UNB má vypracovaný pandemický plán,  kde sú uvedené aj počty tzv. reprofilizovaných lôžok, teda lôžok určených pre pacientov s touto nákazou. Celkový počet reprofilizovaných lôžok v UNB je 800, hovorí Eva Kliská, hovorkyňa UNB.

Sieť nemocníc AGEL tvrdí, že limitujúcim faktorom prípadnej pandémie je dostatok personálu. Zabezpečenie dostatku liekov, dezinfekcie, ochranných pomôcok  – toto je v prípade pandémie najmä úloha štátu. Sieť zdravotníckych zariadení je pripravená na 100-percentnú súčinnosť.

Ako ďalej informuje spoločnosť, pripravenosť jej 12 zdravotníckych zariadení je systémovo riadená predstavenstvom AGEL SK a najmä medicínskym riaditeľom na dennej báze. V prípade pandémie má sieť vypracovaný podrobný plán činností v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach, plán reprofilizácie lôžok, ale aj ich personálneho, materiálneho a technického zabezpečenia.

Niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa pripravovali týždne na príchod koronavírusu, uvádza v rozhovore pre TREND šéf Sveta zdravia Vladimír Dvorový. Napríklad išlo o sériu školení pre zdravotný personál či zabezpečenie ochranných pomôcok.

Spôsob, ako zabrániť panike, spočíva podľa V. Dvorového v osvete verejnosti a personálu, príprave pandemických plánov a profesionálnom prístupe. V súčasnosti však nikto nevie povedať, aký rozmer nákazy na Slovensku vznikne, no „vo všeobecnosti je slovenský zdravotný systém pripravený pomerne dobre,“ uzatvára V. Dvorový. 

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.