Keď Čech Richard Kvech pred štyrmi rokmi prvýkrát vkročil na ostrov Pinang, jedinou známkou civilizácie bol zničený bungalow po rybároch, ktorí oblasťou kedysi prechádzali. Od toho momentu bolo jeho snom vytvoriť na indonézskom ostrove s rozlohou 50 hektárov ekologické útočisko pre moderných dobrodruhov.

Po roku plánovania napokon spolu s ďalšími tromi kamarátmi z Čiech podpísal 50-ročný prenájom. Na ostrove čoskoro vyrástol tropický rezort. Z miestne získaného dreva postavila štvorica bungalov pre hostí. Pitnú vodu zabezpečujú vykopané studne a elektrinu zas nainštalované solárne panely. Náklady na materiál a prácu zaplatili kamaráti z vlastného vrecka. Súčasťou rezortu je aj záhrada s ovocím a zeleninou, ktorá nenarúša prirodzenú vegetáciu ostrova.

Prví platiaci hostia na ostrov zavítali v roku 2022, dodal Kvech, ktorý má v rámci projektu na starosti marketing a permakultúru. Odvtedy už na Pinangu prespalo sto cestovateľov, pričom v obľube ho majú najmä nadšenci surfovania a jogy. O pobyt sa ale zaujímajú aj iné skupiny ľudí, napríklad záhradníci, spisovatelia či vyznávači bojových umení, dodal Kvech.

Cena za noc začína na 999 dolároch pre osem ľudí. Maximálne ďalší štyria hostia navyše môžu pobyt absolvovať za 125 dolárov na osobu za noc. V cene je strava, denné upratovanie, týždenná výmena uterákov a bielizne, Starlink satelitný prijímač, 4G Wi-Fi pripojenie či rôzne voľnočasové aktivity ako šnorchlovanie, rybolov, paddleboarding a kajakovanie. Za ďalších 500 dolárov na noc môžu hostia absolvovať surfovací výlet na neďaleké ostrovy.

Kvech dúfa, že sa mu podarí komornú atmosféru ostrova udržať. „Neviem si predstaviť, že by sme prevádzkovali hotel pre viac ako 50 ľudí. Bola by to logistická a environmentálna katastrofa,“ dodal. Ostrov podľa neho nie je tou pravou destináciou pre ľudí hľadajúcich luxus. Oveľa viac si pobyt užijú dobrodružné duše, ktoré sa chcú viac zžiť s prírodou a hľadajú životnú rovnováhu, no zároveň túžia aj po určitom stupni pohodlia a kvality.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Bali malo šancu stať sa ďalším Silicon Valley. Dnes je z neho preľudnená turistická atrakcia